Myšlenky na děťátko vás nejspíš naplňují štěstím a hrdostí, plně si uvědomujete přítomnost dítěte ve svém těle.
Váš obličej může vypadat jako lehce nateklý – tělo si tady ukládá zásoby vody pro nejnutnější případ. Další zásobárny vody jsou v tkáních na vašich ramenou, pažích, nohách a bocích.
Otoky bývají v těhotenství časté. Setká se s nimi až 70 % těhotných žen. Většinou se objevují po fyzické námaze nebo po dlouhém stání. V noci obvykle mizí.
Může se změnit vaše vnímání teploty. Dřív o vás bylo známo, že jste pěkná zmrzlina, nyní často býváte první, která poprosí, aby někdo otevřel okno.
Na vašem těle se může v některých oblastech objevit zvýšená pigmentace – například tmavší čára od pupku směrem dolů nazývaná linea nigra nebo také linea fusca (po porodu obvykle zase vybledne). Dříve se podle toho předvídalo pohlaví očekávaného dítěte – jestliže čára dosahovala od stydké kosti k pupku, měla se narodit holčička, pokud čára pokračovala až k prsní kosti, bylo to znamení, že se narodí chlapec.
Břicho se zřetelně zakulacuje, váš váhový přírůstek je asi půl kilogramu týdně. Těhotenství začíná být značně viditelné a přináší s sebou další problémy. Těhotná žena bývá často zadýchaná. Pocit nedostatku vzduchu způsobují výživa plodu a orgány tlačící na plíce a bránici. Problémy s dýcháním mohou být doprovázeny i mžitky před očima. Pro snížení problému s dýcháním je vhodné zařadit dechová cvičení. Zároveň tak žena bude trénovat správné dýchání pro porod.
Podle vrozených dispozic se mohou začít objevovat těhotenské strie.
Vyšší stádia těhotenství jsou také charakterizována bolestmi břicha a tvrdnutím dělohy, které je způsobeno děložními kontrakcemi. Krátké a slabé tvrdnutí dělohy, které se objevuje párkrát během dne, není žádnou výjimkou. Avšak v případě, že je tvrdnutí dělohy bolestivé a častější, hrozí předčasný porod. Pak je nutné o této skutečnosti informovat svého gynekologa. Gynekologovi je vhodné říci i o bolestech břicha bez kontrakcí. Často mívají tyto bolesti negynekologický původ, například zánět slepého střeva.
A jak se vyvíjí miminko v 6. měsíci těhotenství?
Děťátko je teď velké asi 33cm a váží kolem 570 gramů. Ještě nemá skoro žádné rezervy tuku, je hubeňoučké. Zato jeho kůže sílí, vyvíjejí se v ní mazové žlázy. Jeho obličej a tělo pokrývá mazlavá vrstva nazývaná mázek, který ochraňuje jemnou, zatím ještě červenou kůži před maceračními účinky plodové vody a pomáhá udržovat teplotu. Vyzrávají plíce a mozek. Oči se vyklenují směrem ven. Svalovina paží a nohou je plně vyvinutá. Dítě má nyní fáze, kdy se hodně pohybuje, dokonce už kašle. Stále si ještě nejraději „schrupne“. Kdyby se teď narodilo, má už šanci na přežití.