Obliba sladkých jídel a nápojů se s námi táhne již od samého dětství. I když jsme neustále varováni, že se to s cukrem nemá přehánět, vždycky si nějakou tu lžičku do kávy nebo čaje přihodíme. Vysoký denní příjem cukru však je pro naše zdraví nežádoucí a tak se podíváme, jak jeho příjem omezit.
Pozor na sladké nápoje
Šumivé nápoje nabízejí mizivé, pokud vůbec, výživové hodnoty, zatímco čerstvé ovocné šťávy jsou plné vitaminů a vlákniny. Některé oblíbené sladké nápoje jsou přímo cukrové bomby, stačí se podívat na etiketu a budete nemile překvapeni. Zkuste se držet čerstvých džusů, minerálek nebo čisté vody, kterou si můžete dochutit například vymačkáním šťávy z citronu. Je potřeba dát si pozor i na kávu z automatů a další teplé nápoje s přidanými sirupy, jelikož u těchto druhů nápojů se zrovna cukrem nešetří.
Omezte zásobu sladkostí ve spíži
V každé domácnosti se najdou ukryté zásoby sladkostí, které čekají až vás chytne mlsná. Místo těchto kalorických bomb se naučte připravit pamlsky, ze kterých nebudete mít výčitky. Vyzkoušejte na kousky nakrájenou zeleninu jako je okurek, paprika nebo třeba rajče, případně si nakrájejte čerstvé ovoce. Jestli máte chuť na čokoládu, tak kousek kvalitní hořké čokolády neuškodí.
Čtěte štítky na potravinách
Cukr se schovává na místech, kde byste ho určitě nečekali: těstoviny, omáčky, cereálie a dokonce i chléb může obsahovat „skryté“ cukry. Při nákupu si dejte pozor a zkontrolujte etikety, ať víte co vlastně kupujete. V současné době se dospělým doporučuje 6-7 lžiček cukru denně (30g maximálně, 1 lžička cukru je asi 4,25 g). Mějte na paměti, že i zdravé potraviny nemusí být tak zdravé, jak o sobě uvádějí.
Vytrénujte si vaše chuťové pohárky
Lidé, kteří se na určitou dobu vzdají cukru, jsou pak překvapeni, jak sladce mohou některé potraviny chutnat. Postupným ubíráním cukru můžete trénovat chuťové pohárky a časem vám ani nepřijde, že tolik nesladíte. Jak na to? Smíchejte své normální müsli s obyčejnými ovesnými vločkami, zkuste čokoládu s vyšším obsahem kakaa, do jogurtu si přidejte čerstvé ovoce a nekupujte ochucené jogurty s vysokým obsahem cukru. Pokud jste zvyklí na něco sladkého po jídle, zkuste místo toho třeba kousek sýra.
Vařte si sami
Nejlepší způsob jak zajistit, aby vaše jídlo neobsahovalo žádné skryté cukry, je že si ho připravíte sami ze zdravých čerstvých surovin. Dnešní doba je plná inspirujících kuchařek, tak stačí navštívit knihkupectví a můžete mít zdravé jídlo bez nežádoucích ingrediencí.