Pod kůží vašeho děťátka se začíná hromadit tuk. Reaguje na pohyby i zvuky, pokud se lekne, škubne sebou. Vy se začínáte zadýchávat.
Vývoj miminka v 26. týdnu těhotenství
Sluch vašeho miminka je nyní díky pokračujícímu vývoji ušních nervů citlivější než dříve. Dítě nyní slyší nejen váš hlas, ale i hlas osoby, se kterou mluvíte. Dítě se dokonce pohybuje v rytmu hudby, pokud ji posloucháte. Při zvukové stimulaci se mu zrychluje tep.
Miminko je také čím dál šikovnější díky neustálé tvorbě nových nervových spojení v mozku. Již nyní je vytvořena dominantní hemisféra, to je ta polovina mozku, která určuje i to, zda dítě bude v budoucnu pravák nebo levák.
Očička jsou v tomto týdnu plně dotvořena, miminko je začíná pomalu otevírat. Duhovka je zabarvena modře, k jejímu konečnému vybarvení dojde až po narození.
Pohlavní diferenciace je zcela ukončena, v této fázi vývoje již dochází u chlapečků k sestupu varlat do šourku, u dívek k prohlubování pochvy.
Kůže je ještě pořád červená. Páteř poskytuje oporu rostoucímu tělíčku. Miminko stále intenzivněji cucá a saje, teď už ne jen palec ruky, ale vše, co najde – například palec nohy. Také jeho pohyby jsou daleko rozmanitější, od kopání, svírání dlaní po protahování či odrazy. Polyká i zívá a v ústech se vyvíjí velké množství nervových zakončení, která jsou velmi citlivá. Stále rostou a dozrávají plíce. Podle studií je dítě nyní schopno odpovědět na dotek.
Miminko měří od temene k zadečku 26. týden těhotenství asi 23 cm a váží asi 850 g.
Co se děje s nastávající maminkou?
Začínají se objevovat strie, drobné pajizévky. Obvykle se objevují na břichu a prsech, některým ženám může popraskat i kůže na stehnech a zadečku. Proti nim můžete zkusit vhodné krémy a olejíčky, ale jejich efekt zaručený není. Začínáte pociťovat zadýchávání, mohou se objevovat sny spojené s mateřstvím. Srdce a ledviny pracují výkonněji – musí zabezpečit krevní zásobení dvou organismů a také zpracovat nadbytečné tekutiny.
Hormonální činnost se stabilizovala, pravděpodobně se cítíte v pohodě a šťastnější, výkyvy nálad nejsou tak markantní. Věnujte se svému partnerovi a ještě ho chvilku hýčkejte. Ke konci třetího trimestru v době porodu a šestinedělí bude mít mnoho prostoru vám to oplatit. Víte, že hudba a tanec jsou pro vaše dítě velmi dobré? A nejen pro dítě, ale i pro vás. Děti, které byly prenatálně stimulované, ať už posloucháním vaší oblíbené hudby, zpěvem nebo tancem, lépe zvládají nové podněty, jsou přirozeně zvídavé a prý také lépe zvládají stres. S děťátkem se ladíte na stejnou vlnu a jemně ho masírujete. Vyzkoušejte třeba břišní tanec. Pomáhá posílit svalstvo bříška, zad a pánevního dna. Je prevencí úniku moči.