Vaše děťátko daleko méně spí než předtím, pokud je vzhůru, naslouchá zvukům z okolí. Z prsou vám může začít vytékat kolostrum.
Vývoj miminka ve 22. týdnu těhotenství
Pokud je miminko vzhůru, naslouchá již zvukům okolí. Intervaly bdění se začínají prodlužovat.
Mozek stále zvětšuje svůj objem, tvoří se další a další nervová spojení. Jedním z prvních smyslů, které dokončí svůj vývoj, je hmat.
Obličej miminka je již jasně vytvořen, vypadá jako zmenšený novorozenec.
Oční víčka jsou stále ještě spojena, ale v následujících týdnech se začnou oddělovat. Obočí i řasy jsou již vytvořeny, pod spojenými víčky se začíná vybarvovat duhovka – oči získávají svoji barvu.
Na rukou i nohou jsou vytvořeny nehty.
Vytvořily se potní žlázy. U chlapců semeníky sestupují do šourku a tvoří se první primitivní spermie. Děťátko má stále zavřené oči.
Miminko měří ve 22. týdnu těhotenství od temene k zadečku asi 19 cm, váží zhruba 350 g.
Co se děje s nastávající maminkou?
Nadále přibíráte na váze asi 0,5 kg týdně. 22. týden gravidity je celkový přírůstek nejčastěji kolem 4 kg. Zvětšující se bříško už je na vás dobře vidět.
Mohou vás začít trápit křeče v nohách (především noční) či tuhnutí bříška. Při noční křeči v lýtku nepropínejte špičku nohy, naopak přitáhněte ji k bérci směrem vzhůru a křeč ustane.
Nejčastější příčinou bývá nedostatek hořčíku (magnesia), po konzultaci s vaším gynekologem ho začněte užívat.
V noci a při odpočinku lehávejte raději na levém boku, zmírníte tím tlak těhotné dělohy na dolní dutou žílu a tím se zmírní otoky dolních končetin a můžete tak předejít i kolapsům či slabosti, ke kterým často dochází právě v poloze na zádech.
Máte zvýšenou chuť k jídlu, která někdy dosahuje až velkého hladu. Potýkáte se také možná se zácpou, či nadýmáním.
Možná jste zaznamenala žluté flíčky na podprsence. V této době už vám totiž může z prsou vytékat první výživa dítěte – kolostrum. Mnohé ženy tak reagují v přítomnosti miminka nebo i povídáním o něm. Pokud vás to obtěžuje, využijte vložky do podprsenky.