11. týden těhotenství

Vaše miminko má za sebou kritickou fázi vývoje. Nyní už riziko vzniku vývojových vad nebo poškození infekcemi či léky není tak velké.

Vývoj miminka v 11. týdnu těhotenství

I v tomto týdnu je hlava plodu stále hodně velká, skoro stejně velká jako celé tělíčko. Obličej je stále rozsahem velmi malý, jeho rysy se začínají zjemňovat a začíná se s určitými odlišnostmi podobat obličeji lidskému. Vyvíjející oči jsou překryty srostlými očními víčky a pořád jsou daleko od sebe. Oči nemají dosud založeny všechny své budoucí součásti. Jeví se jako tmavé kulaté terčíky.

Tvoří se většina kloubních spojení jako např. kotníky či zápěstí. Pokračuje vývoj všech vnitřních orgánů, jejich základy se podstatně zvětšují. U některých už je patrná jejich funkce. Játra jsou v této době veliká a tvoří se v nich krvinky. Dále pokračuje vývoj trávicí soustavy.

Oporu těla tvoří páteř – jednotlivé obratle jsou zatím chrupavčité, brzy se ale začínají přeměňovat v kosti. Žebra, která tvoří hrudní koš, pocházejí ze stejného materiálu jako obratle páteře a mají i podobný vývoj. Přes stále tenkou a průsvitnou kůži jsou obrysy jednotlivých žeber po stranách trupu dobře viditelné. Vývoj kostí pokračuje až do narození a ani tehdy ještě nebude ukončen. Vyvíjejí se zárodky smyslů, zejména čichu, sluch ještě nějakou dobu nebude vyvinutý. Prsty na nohou i rukou jsou oddělené, ale jsou velmi drobné.

Plod měří asi 4cm a váží něco kolem 8g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Kromě nevolnosti vás může už v tomto týdnu trápit častější močení nebo jen nutkání močit, a to i v době, kdy váš močový měchýř není plný. Je to dáno více faktory. V těle se zvětšuje objem celkové vody, průtok krve ledvinami je zvýšen a tvoří se více moči. Dalším faktorem je i zvětšená děloha, která tlačí na močový měchýř.

V tomto týdnu na vás těhotenství není ještě vidět, ale už si můžete všimnout například při oblékání kalhot, že jsou vám těsnější než předtím. Váhový přírůstek je kolem jednoho kila. Pokud trpíte nevolností, je možné, že dokonce zhubnete. Proto je potřeba dbát na příjem kvalitních potravin a na dostatečný pitný režim. Protože se v těhotenství zvyšuje celkový objem krve a vody v těle, je i potřeba tekutin vyšší. K pití je nejvhodnější pramenitá voda, nejlépe nesycená, ovocné či bylinkové čaje. Naopak vhodné nejsou nápoje slazené a s chininem.

I když prvním trimestrem končí nejošemetnější období vašeho těhotenství, měla byste i nadále dbát na správnou životosprávu, vyhýbat se alkoholu a zakouřeným prostorům.

Je potřeba měnit jídelníček?

Je dobré se také zamyslet nad změnou jídelníčku. Stravování a výběr jídla každé těhotné ženy jsou úzce spjaty s růstem plodu a to je také důvod, proč by matka měla jíst nejen to, co jí chutná, ale hlavně to, co prospívá i jejímu miminku. Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou během těhotenství vhodné potraviny jako ryby, vejce, fazole, celer a k pití se doporučuje převařená voda s citrónem. Pestrá, jednoduchá a vyvážená strava je základem, stejně jako pravidelnost, a tím předcházení hladovění či přejídání.

Naopak nevhodné potraviny jsou zelené saláty, grapefruity, ananas, neboť poškozují slezinu a žaludek. Po 7. měsíci se nedoporučují slaná jídla – z důvodu otoků. Dále také mastná, olejovitá a tučná jídla jsou obtížně stravitelná a poškozují slezinu, jež produkuje pak hlen.

Napsat komentář