Děťátko má již zřetelně lidskou podobu. V jeho těle začínají fungovat první reflexy. Miminko se začíná hýbat. Pohyby ale ještě necítíte.
Vývoj miminka v 10. týdnu těhotenství
Obličej děťátka má již zřetelně lidskou podobu, i přestože tvoří hlava stále asi polovinu délky plodu. Ústní otvor se ohraničil a zúžil (v dásních vznikají drobné zubní pupeny), nos se zvedl nad okolí. Kolem očí se vytváří základy víček. Oči i nos jsou jasně viditelné. Hrbolky v okolí zevního zvukovodu srostou a vytvoří malý ušní boltec.
V tomto týdnu je zřetelně viditelné oddělení hlavy od trupu a to v důsledku ztenčující se oblasti krku.
Mozek roste velmi rychlým tempem. Došlo k pokroku vývoje ručiček a nožiček. Prsty rostou do délky a plovací blány postupně mizí. Uvnitř končetin se objevují základy budoucích kostí. Většina kloubů je vyvinuta. Dochází k postupnému vývoji jednotlivých svalů. I na nožičkách jsou již prsty od sebe částečně odděleny. Tělo zárodku se napřimuje a zkracuje se ocasní konec. Na konci týdne je už takřka neznatelný. Dochází k vytvoření močových a pohlavních cest. Tvoří se základy zevních pohlavních orgánů. V tomto týdnu ještě není možné určit, zda budete mít chlapečka nebo holčičku. Vytváří se i trávicí trubice. V tomto týdnu měří plod asi 30mm a váží přibližně 5g.
Co se děje s nastávající maminkou?
Vaše děloha je nyní velká asi jako pomeranč. Je měkká a prosáklá. Pokračuje vývoj placenty, která je spojena s plodem pupečníkem. Bude již brzy zásobovat plod kyslíkem a výživnými látkami.
Přírůstek na váze je zatím minimální, cca 1-2kg.
V těhotenství je potřeba se přizpůsobit potřebám organismu. Pokud na sobě pociťujete větší únavu, odpočiňte si i během dne a choďte večer dřív spát. Pokud pracujete v rizikovém zaměstnání (práce v noci, zvedání břemen, chemikálie…) měla byste své těhotenství oznámit zaměstnavateli dříve a nechat se přeřadit na bezpečnější místo.
Jestliže jste byla zvyklá pravidelně se hýbat, nemusíte přestávat ani v těhotenství. Pokud vám to zdravotní stav dovolí a cítíte se na to, najděte si pro vás nejpříjemnější cvičení pro těhotné ženy.
Je potřeba měnit jídelníček?
Je dobré se také zamyslet nad změnou jídelníčku. Stravování a výběr jídla každé těhotné ženy jsou úzce spjaty s růstem plodu a to je také důvod, proč by matka měla jíst nejen to, co jí chutná, ale hlavně to, co prospívá i jejímu miminku. Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou během těhotenství vhodné potraviny jako ryby, vejce, fazole, celer a k pití se doporučuje převařená voda s citrónem. Pestrá, jednoduchá a vyvážená strava je základem, stejně jako pravidelnost, a tím předcházení hladovění či přejídání. Naopak nevhodné potraviny jsou zelené saláty, grapefruity, ananas, neboť poškozují slezinu a žaludek. Po 7. měsíci se nedoporučují slaná jídla – z důvodu otoků. Dále také mastná, olejovitá a tučná jídla jsou obtížně stravitelná a poškozují slezinu, jež produkuje pak hlen.