Vše o vysokém krevním tlaku – hodnoty, příčiny, projevy

O krevním tlaku toho bylo řečeno již mnoho. Známe, jaká hodnota tlaku se považuje za ideální, víme, že vysoký tlak je nebezpečný a jsme obeznámeni s tím, že bychom neměli podceňovat ani ten tlak nízký.

Co je to vlastně krevní tlak?

Srdce svým stahováním a povolováním pumpuje přes cévy krev. Tlak, který působí protékající krev na stěnu cévy, se nazývá krevní tlak.

Jak poznat vysoký krevní tlak? Čím se projevuje?

Hodnota krevního tlaku se skládá ze dvou číslic oddělených lomítkem. Hodnota první (vyšší) udává hodnotu tlaku systolického, hodnota druhá (nižší) udává hodnotu tlaku diastolického.

  • systolický tlak – tlak krve v tepnách při srdečním stahu (stah je nazýván systola)
  • diastolický tlak – krevní tlak mezi dvěma stahy při srdečním uvolnění (diastola)

Krevní tlak není po celý den stejný. Mění se každým okamžikem v závislosti na našich denních aktivitách. Je ovlivněn i dalšími faktory jako např. věk, pohlaví, stres nebo váha.

Obecně lze říci, že za ideální krevní tlak v klidové fázi se považuje 120/80 mm Hg.
Nízkým tlakem se rozumí jakákoliv hodnota kolem 90/60 mm Hg a nižší.
Tím nejnebezpečnějším typem tlaku je vysoký tlak, jehož hodnota se uvádí 140/90 mm Hg a vyšší.

Hypertenze (vysoký krevní tlak) zůstává dlouhou dobu nerozpoznána, jelikož pacienti na sobě žádné velké změny nepociťují.

Prvním varovným signálem je naměřený vysoký tlak, který nejdříve bývá občasný, ale pomalu se stává trvalým. V některých případech se objevuje bolest hlavy, únava a poruchy spánku, které se s pokročilým stádiem nemoci zhoršují.

Postupně se začínají objevovat změny na tepnách a zvětšení levé srdeční komory. K prokázání změn musí pacient podstoupit ECHO, RTG a EKG vyšetření.

V dalším stádiu jsou výrazně poškozeny jednotlivé orgány, a proto bývá jejich funkce značně omezena. V důsledku poškození srdce se může objevit dušnost, silné bušení srdce a bolest na hrudníku. Poškozeny jsou také ledviny, jejichž funkčnost může selhat. V nejhorších případech se objevuje i krvácení do mozku, které vede k poškození tělesných funkcí nebo ke smrti. Objevuje se také onemocnění tepen dolních končetin, díky kterému se postižená noha dostatečně neprokrvuje. To v nejvážnějších případech může vést až k její amputaci.

Občas může dojít ke stavu označujícímu se jako hypertenzní krize. Jako hypertenzní krize se označuje momentální, život ohrožující stav, kdy dochází k náhlému zvýšení krevního tlaku nad 210/130 mm Hg. Člověk trpí nesnesitelnou bolestí hlavy, křečemi i nevolností. Ačkoliv tento stav rychle odezní stejně rychle jako přijde, je nutná okamžitá hospitalizace pacienta v nemocnici z důvodu rizika selhání srdce a krvácení do mozku.

Nejčastější příznaky objevující se při vysokém tlaku:

  • únava, nervozita, hučení v uších, zarudnutí v obličeji, návaly pocení, závratě, poruchy vidění, nevolnost, krvácení z nosu, dušnost, mozková mrtvice, ranní bolesti hlavy, poruchy srdečního rytmu, infarkt myokardu, ateroskleróza

Jaké jsou příčiny hypertenze?

Podle faktorů, které toto onemocnění způsobují, rozlišujeme primární a sekundární hypertenzi.

Primární hypertenze se vyskytuje u většiny případů (90 – 95 %). I přes to, že se vyskytuje u drtivé většiny, nejsou její příčiny zcela objasněny. Za ty nejpravděpodobnější faktory se považuje obezita, genetické předpoklady, nedostatek pohybu, nadměrný stres, nadměrný příjem soli, léky, kouření a nadměrné požívání alkoholických nápojů.

U sekundární hypertenze (5 – 10 %) jsou její příčiny již známé. Objevuje se u různých hormonálních chorob nebo chorob ledvin. Sekundární hypertenze se projevuje jako druhotný příznak k jinému, základnímu onemocnění. Řadí se sem i přechodné zvýšení tlaku při těhotenství nebo užívání nějakých léků.

Lze proti hypertenzi bojovat?

V první řadě je nejdůležitější dostat se okamžitě pod odborný dohled lékaře a dodržovat jeho pokyny. Existuje však řada věcí, které můžete pro své zdraví udělat vy sami.

  • vyhněte se již zmíněnému kouření a konzumaci alkoholu
  • udržujte svou tělesnou hmotnost v rozmezí BMI 18,5 – 25
  • hýbejte se – pokud zrovna neholdujete sportům, postačí pravidelné procházky
  • vyhýbejte se stresu
  • omezte přijímané množství soli
  • vyhýbejte se tučným jídlům
  • zvyšte konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny

Potraviny, bylinky a další snižující krevní tlak:

  • cibule, česnek, celer, okurka, červená řepa, jablka, banány, grapefruity, pohanka, obilné vločky, včelí med, ryby, jogurty (kvalitní), ořechy (nepřehánět s množstvím, neboť jsou poměrně tučné), luštěniny, sója, čerstvá šťáva z červené řepy smíchaná s medem, vápník, draslík, hořčík, rutin

Nevhodné:

  • sůl, tuky, alkohol, černý čaj, káva, uzeniny, husa, kachna, zvěřina, konzervy, sardinky, vnitřnosti, šunka, sádlo, slanina, škvarky, lůj

1 komentář u „Vše o vysokém krevním tlaku – hodnoty, příčiny, projevy“

  1. Po ranním úklidu domácnosti, jsem měla tlak 88 na 55. A odpoledne jsem měla 192 na 115. Takhle to kolísá čím dál víc. Co můžu dělat? Děkuji.

    Odpovědět

Napsat komentář