Tipy a triky v kuchyni – bylinky

Bez nich by to prostě nešlo! A to nejen v kuchyni. Bylinky jsou nejen chutné, ale také velice zdravé. V tomto článku se blíže seznámíme s pěti nejoblíbenějšími, které by rozhodně ve Vaší kuchyni neměly chybět a řekneme si, jak je pěstovat, správně uchovávat a jak s nimi čarovat. Uvařte si bylinkový čaj, pohodlně se usaďte a jdeme na to.

 

1. Rozmarýna – nejvoňavější koření

Vůně a chuť této velice oblíbené bylinky je velice intenzivní, pro některé až nepříjemně. Je osvěžující, pryskyřičná, vzbuzuje v nás myšlenky na středomoří.

Pěstování není složité, daří se jí jak venku, tak i doma. Nejlepší variantou je pěstování v přenosné nádobě, nesvědčí jí totiž mráz. V teplých měsících ji ponecháme venku, na slunci, v zimním období ji přeneseme na místo, kde se k ní mráz nedostane. Rozmarýnu můžeme používat buď čerstvou, nebo usušenou. V sušeném stavu ji uchováváme na suchém a stinném místě, nesmí navlhnout.

Má obrovské pole působnosti. Nejlepší jsou její mladé a křehké výhonky. V kuchyni se hodí především k tučnějším masům, bramborám, těstovinám a výborně dochutí také pizzu. Výborný je také čaj, který upravuje trávení, posiluje paměť a má dezinfekční účinky. Mimo kuchyni uvítáme její účinky například v koupeli, protože prokrvuje ztuhlé svaly a klouby. Působí také jako odpuzovač hmyzu.

 

2. Majoránka – klenot našich babiček

Tato bylinka se u nás pěstuje již po staletí. Její chuť a vůně je nezaměnitelná, příjemná, výrazná a v mnohých pokrmech nepostradatelná.

Majoránku pěstujeme venku, v lehké, nehnojené půdě. Sklízíme až 3x ročně, odstřižením těsně nad zemí a ve svazečcích sušíme ve stínu při maximální teplotě 35°C, aby nevyprchala silice a bylinka tak neztratila své aroma a blahodárné účinky. Uchováváme na suchém místě.

Používáme ji do polévek, pečených a mletých mas, omáček, těstovin, ragů a bramboráků. Výborně si rozumí s česnekem. Odvarem z majoránky získáme pomocníka při migréně, uvolňuje celkové napětí, zmírňuje menstruační bolesti a blahodárně působí při nachlazení.

 

3. Libeček – zdravé Maggi bez chemie

Máte rádi kořenící přípravek Maggi? Zkuste jeho zdravou variantu – libeček! Aromatická bylinka připomíná jeho vůni a je velice výrazná.

Libeček pěstujeme venku, má rád slunce nebo polostín a kypřejší půdu. Rozmnožuje se velice dobře. Požíváme nejčastěji jeho listy a to v čerstvé, zmražené nebo sušené formě. Usušené lístky chráníme před světlem a vlhkem

Bylinkou ochucujeme polévky a omáčky, luštěniny, brambory nebo pomazánky. Jeho chuť je výrazná, proto používáme malé množství. Čaj z libečku čistí krev, napomáhá trpícím kloubními potížemi, revmatem a dnou.

 

 

4. Pažitka – nejmenší z cibulovitých

Nenáročná, mrazuvzdorná bylinka příjemné a jemné chuti i vůně. Její krásně zelená barva navíc dozdobí každý pokrm.

Pěstování pažitky zvládne opravdu každý. Pěstujeme ji v truhlíku doma za oknem, ale dařit se jí bude i venku. Pažitku používáme čerstvou, nasušit nebo zamrazit si ji sice můžeme, ale její chuť a aroma rychle vyprchává.

Pažitka je nejlepší čerstvě nasekaná na jemno, používáme na chléb s máslem, do polévek, brambor, prakticky se hodí skoro do všech hotových jídel. Tato bylinka obsahuje velké množství vitamínu C, železa a draslíku, snižuje krevní tlak, podporuje chuť k jídlu a upravuje zažívání.

 

5. Petržel – nepostradatelná bylinka

Petrželka kudrnka nesmí chybět v žádné kuchyni. Má typickou, aromatickou a výraznou chuť a její barva je nezaměnitelná. Nejen, že výborně chutná, ale na talíři i skvěle vypadá.

Drobnou bylinku pěstujeme buď doma v truhlíku, nebo venku v záhonku, kde ji pravidelně zaléváme a odplevelujeme. Sklízíme ji 5x až 6x do roka, v případě domácího pěstování jak je potřeba. Používáme nejlépe čerstvou, popřípadě zmraženou. Sušením přichází o své aroma.

Petrželku přidáváme do polévek, příloh, pomazánek, nebo z ní můžeme vykouzlit pesto. Čaj z ní pomáhá léčit močové cesty. Má vysoký obsah vitamínu C a kyseliny listové.

Napsat komentář