Rybí tuk, aneb proč je zdravé jíst ryby

Lékařské studie potvrdily, že rybí tuk má velmi příznivé účinky nejen na srdce, ale příznivě působí i na celý organismus.

Co to je rybí tuk

Rybí tuk obsahuje nenasycené mastné kyseliny nazývané omega-3. Tyto mastné kyseliny jsou odlišné od nenasycených mastných kyselin obsažených v rostlinných olejích nazývaných omega-6 a mají také v lidském těle odlišné účinky. Dvě nejúčinnější formy omega-3 nenasycených mastných kyselin – kyselina eikosapenteová (EPA) a kyselina dokosahexanová (DHA), se nacházejí v rybách žijících v chladných vodách (losos, pstruh, makrela, tuňák). Třetí typ omega-3 (kyselina alfa-linolenová – ALA) se nachází v určitých typech rostlinných olejů, například ze lněného semínka a z listové zeleniny.

Působení rybího tuku na naše zdraví

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny mají příznivý vliv na životně důležité procesy v našem těle, od regulace krevního tlaku a krevní srážlivosti až po zvyšování imunity. Omega-3 se používají také jako prevence a při léčení mnohých onemocnění.

Hlavním důvodem užívání rybího tuku je snižování rizika srdečních onemocnění. Přítomnost omega-3 v rybím tuku snižuje riziko srdečního infarktu, chrání před poruchami srdečního rytmu, potlačuje zánětlivé procesy, zabraňuje ucpávání tepen, může zmenšovat bolest při menstruačních křečích.

Pro příznivější účinky je dobré místo užívaní rybího tuku v tobolkách zahrnout do svého jídelníčku čerstvé ryby např. losos nebo pstruh.

Kdy si dát pozor s užíváním rybího tuku

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny potlačují krevní srážlivost, takže máte-li poruchy krevní srážlivosti nebo užíváte léky proti srážlivosti, poraďte se s lékařem.

Potravinové doplňky s rybím tukem se nemají brát dva dny před chirurgickým zákrokem a dva dny po něm.

Diabetici se musí o užívání doplňků s rybím tukem poradit s lékařem, vysoké dávky mohou zvyšovat hladinu krevního cukru.

 

Napsat komentář