Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace a trvá přibližně 40 týdnů.
Dělí se běžně na 3 trimestry.
1. trimestr trvá od 1. do konce 13. týdne
V prvním trimestru se objevují první příznaky těhotenství.
Patří k nejdůležitější části těhotenství a to z pohledu správného vývoje dítěte. V tomto trimestru dochází k rychlému růstu a vývoji dítěte a proto je nejvíce ohroženo negativními vnějšími vlivy. Nastávající maminky by se měly v této době vyvarovat pití alkoholu a kávy, kouření a braní drog. Jestli užíváte nějaké léky, o jejich vhodnosti se poraďte s lékařem.
Důležitý je také pohyb a pestrá strava.
Pokud patříte k maminkám, které se chtějí v těhotenství trochu hýbat, můžete si najít kurz zaměřený na cvičení pro těhotné ženy. Ve větších městech o tyto kurzy určitě nouze nebude. Pokud jste ale z menší vesničky a dojíždění pro vás není to pravé, existují i různé DVD s těhotenským cvičením. Také se můžete zapsat do předporodního kurzu. Já osobně jsem předporodní kurzy nenavštěvovala, ale třeba vás tyto návštěvy uklidní. Záleží zase na každé nastávající mamince, jak se rozhodne.
Jestli se rozhodnete v těhotenství užívat vitamíny, určitě se o vhodnosti poraďte s lékařem. Já v těhotenství, na doporučení doktorky, užívala Femibion. A protože jsem příznivcem tzv. zlaté střední cesty a né fanatismu, užívala jsem ho obden. Co si ale budeme povídat, přece jenom čerstvé ovoce a zelenina jsou lepší než umělé vitamíny. Každopádně se vždy řiďte svými pocity a potřebami.
Ve 12. týdnu těhotenství obdržíte těhotenskou průkazku. Ta se vám postupně začne plnit různými zkratkami, kterým většina maminek nerozumí, já jsem jim tedy moc nerozuměla. Pokud se zkratkám chcete podívat na zoubek a trochu jim porozumět, určitě navštivte tyto stránky http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/tehotenska-prukazka/zkratky-v-tehotenske-prukazce.
Na konci prvního trimestru vám gynekolog provede screening genetických vad plodu (první ultrazvuk).
2. trimestr trvá od 14. do konce 26. týdne
Pro druhý trimestr většinou platí, že je ze všech tří trimestrů nejpříjemnějším a nejklidnějším obdobím. Žena si ho nejvíce užívá. Ranní nevolnost i únava skončily a bříško není ještě tak velké, aby ženu omezovalo.
Protože se bříško zvětšuje, může žena pociťovat ale i jiné nepříjemnosti, jako jsou – nutkání k častému močení (děloha se zvětšuje a tlačí na močový měchýř), bolesti zad, zácpa (zvětšující děloha tlačí na střeva a ty pomaleji pracují), křeče v nohou, otoky dolních končetin (děloha tlačí na cévy v pánevní oblasti).
Žena začíná kolem 18. – 20. týdne cítit pohyby miminka.
Kolem 20. týdne podstoupíte další ultrazvukové vyšetření plodu. Ve 25. týdnu se provádí test na těhotenskou cukrovku, pokud to chcete odborně tak je to glukózový toleranční zátěžový test.
3. trimestr trvá od 27. týdne do porodu
Žena se začíná psychicky, ale i fyzicky připravovat na porod. Může být více unavená a cítit se neohrabaná. Prsa začnou produkovat mlezivo. U mě se mlezivo začalo objevovat snad už na začátku druhého trimestru, docela mě to překvapilo, ale doktorka mě ujistila, že je to naprosto v pořádku. Takže milé nastávající maminky, neděste se, když se u vás produkce mleziva objeví už dříve.
Žena se také může více zadýchávat při procházkách, při chůzi do schodů, do kopců, atd.
Také je možné, že budete hůře hledat polohu na spaní, zkuste si koupit těhotenský polštář – já jsem ho osobně neměla, ale byl mi doporučován. Ke konci těhotenství se mi spalo už opravdu špatně.
Kolem 30. týdne byste si už měla chystat věci do porodnice a výbavu pro miminko. Samozřejmě s přípravami můžete začít už dřív. Já už postupně nakupovala a připravovala se od druhého trimestru. Chtěla jsem mít všechno nachystané a připravené, nemám ráda, když musím něco dělat na poslední chvíli.
Kolem 31. týdne budete podstupovat další ultrazvukové vyšetření.
V následujících článcích se pokusím popsat to nejdůležitější, co vás během těhotenství čeká a jak se miminko bude vyvíjet.