Jaké vyšetření Vás čeká v 6. měsíci těhotenství?

Jako pojištěnec máte ze zákona během svého těhotenství nárok na čtyři vyšetření ultrazvukem (přičemž lékaři ultrazvuk využívají mnohem častěji). Jestli je vyšetření ultrazvukem pro děťátko neškodné nevím, ale v prvních třech měsících se doporučuje opatrnost, protože nelze s naprostou jistotou vyloučit, že nepatrné teplo, které vzniká na hlavici přístroje, plodu neuškodí.

A zde se chci s vámi podělit o velice krásný a pravdivý odstaveček, který mě zaujal v knize Deník nastávající maminky – Katja Kesslerová.

Možnost nahlížet do břicha je každopádně něco úžasného. Má to ale také své nevýhody – spousta maminek je přímo fixovaná na černobílé obrázky, která tato technika poskytuje, a zapomíná „hledět na nového človíčka srdcem.“ Důležitá rada – během dne se občas opři o židli, na které právě sedíš, zavři oči, polož obě ruce na břicho a soustřeď se jen na svůj pohled „dovnitř“. Takhle začíná láska!

Co Vás tedy čeká?

V tomto měsíci váš čeká další pravidelná kontrola u Vašeho gynekologa. Kde vás čeká jako vždy:

  • měření krevního tlaku
  • měření pulsu
  • kontrola vašich váhových přírůstků
  • vyšetření moči papírovým proužkem na přítomnost cukru a bílkovin – takže si na každou prohlídku nezapomeňte přinést zkumavku s ranní močí. Pokud zapomenete, nic se neděje. Sestřička vám dá papírový proužek a pošle vás na záchod. Myslím, že je ale pohodlnější donést si moč s sebou
  • ultrazvuk miminka

Dále od konce 6. měsíce (mezi 24. – 28. týdnem) se provádí vyšetření těhotenské cukrovky (orální glukózový toleranční test (OGTT) ).

Co to vlastně těhotenská cukrovka je?

Těhotenská cukrovka, nebo-li gestační diabetes mellitus, je zvýšená hladina krevního cukru poprvé zjištěná v těhotenství. Ve většině případů po porodu odezní.

U koho a kdy se provádí?

Provádí se:

  • Na začátku těhotenství pouze u žen, které měly nejednoznačný výsledek vyšetření glykémie nalačno (jednu hodnotu zvýšenou a druhou v normě).
  • Mezi 24.-28. týdnem u všech žen, kterým nebyla zjištěna cukrovka na začátku těhotenství.

Jak bude test probíhat?

Test by neměl být proveden v době akutního onemocnění (viróza nebo jiné infekční onemocnění, úraz atd.). Den před testem neomezujeme příjem cukrů a neprovádíme extrémní fyzické výkony.
V den testu žena přijde ráno nalačno (je nutné alespoň 8hodinové lačnění od 22. hodiny předchozího dne) do laboratoře. Pak ji čekají 3 odběry vzorku krve. Vzorky musí být vyhodnoceny do 1 hodiny po odběru, jinak může být výsledek zkreslen. Proto by měl být odběr proveden přímo v laboratoři. Odběry musí být z žilní krve. Test provedený z kapilární krve (z prstu) je zcela nespolehlivý.

Nejdříve se odebere krev nalačno. Vzorek by měl být ihned vyhodnocen a pokud je hodnota v normě, v testu se pokračuje dále. Pokud je zvýšená již hodnota nalačno, v testu se nepokračuje a žena by měla přijít na kontrolu následující den. Pokud je glykémie nalačno znovu vyšší, je diagnóza těhotenské cukrovky potvrzena, je-li tentokrát v normě, pokračuje se v testu.

Pokud je glykémie nalačno v normě, žena vypijete roztok s glukózou (75 g), který se může dochutit šťávou z půlky citrónu, čímž se částečně zmírní silně sladká chuť tekutiny. Další odběr krve následuje hodinu po vypití roztoku a třetí za další hodinu. Teprve pak je možné se normálně najíst a napít. Po celou dobu testu je nezbytně nutné zůstat v klidu sedět. Fyzická aktivita by zkreslila výsledky testu, které by pak mohly být „falešně v normě“.

Moje zkušenost

Test na těhotenskou cukrovku jsem podstoupila v prvním těhotenství. U druhého těhotenství mi doktorka řekla, že mě do toho nebude nutit a nechá na mě, jestli test podstoupím nebo ne. Z důvodu, že první děťátko nebylo nijak velké – dcerka vážila 2760g. Samozřejmě test není povinný, takže u každého těhotenství je rozhodnutí na vás. Já jsem se rozhodla, že na test nepůjdu.
Protože jsem ale test podstoupila u prvního těhotenství, pokusím se vzpomenout si, jak to probíhalo. Před testem mi bylo řečeno, že už nemám po určité hodině jíst a hlavně né sladké, bohužel už si nepamatuji, po kolikáté hodině to mělo být. Dále mi bylo řečeno, že mám přijít nalačno – nic nejíst a nepít. A také, že během celého testu se nesmí nic jíst a ani pít.

Na vyšetření jsem šla hned brzo ráno, abych to měla co nejdřív za sebou. První, co mě čekalo, byl rozhovor s doktorkou, která se mě vyptala na rodinnou anamnézu a následně mě odeslala na krevní odběry. Odebrali mi krev a měla jsem přijít  za hodinu. Když jsem tam přišla, dali mi vypít roztok s glukózou a řekli, ať přijdu zase za hodinu. Když jsem přišla odebrali mi krev a naposledy jsem měla přijít zase za hodinu, kdy mi odebrali další vzorek krve. Pak už jsem mohla odejít domů. Na výsledky jsem si volala, ale bohužel už si nepamatuji po jaké době, ale to vám řeknou při testech.
Pokud vám můžu doporučit, vezměte si na testy někoho sebou. Bylo to zdlouhavé a nudné, takže společnost nějaké další osoby určitě uvítáte.

Napsat komentář