Jak se zbavit nepříjemného zápachu z úst?

Proti zápachu z úst můžete bojovat i vhodnými potravinami
Proti zápachu z úst můžete bojovat i vhodnými potravinami

Zápach z úst je nepříjemnost, kterou si mnoho lidí ani neuvědomuje, že se jich osobně týká. Není-li však zápach z úst zaviněn chorobou, můžeme se ho zbavit důkladnou ústní hygienou a správnými stravovacími návyky. Zápach z úst ve většině případech není nic vážného a je způsoben konzumací některých druhů potravin, alkoholem nebo kouřením.

Některá jídla mají výrazný pach, který můžeme potlačit tím, že po jídle rozžvýkáme několik zrnek kopru nebo kávy (můžeme také zkusit semínka kmínu). Dobrou prevencí je pravidelné čištění zubů vhodným neopotřebovaným kartáčkem a konzumace potravin bohatých na vlákninu. Syrová zelenina, jablka nebo hrušky jsou vhodné pro masírování dásní, což je pak udržuje zdravé. Tvoření plaku na zubech zabráníme tím, že se vyhneme konzumaci sladkých jídel a nápojů, zejména pak těm, které mají tendenci se lepit na zuby.

Příjemného dechu můžete dosáhnout používám vhodných ústních roztoků. Průmyslově vyráběné ústní vody vyhubí škodlivé bakterie, ale mohou vás zbavit i užitečných bakterií a proto byste jejich užívání neměli přehánět.

Příčinou zápachu z úst může být také infekce dutiny ústní, nosu a nosních dutin, zkažené zuby, zahnívající zbytky potravy v dutinách zubů, plicní nebo žaludeční potíže či choroby trávící soustavy. Při zánětu nosních dutin a horních cest dýchacích někdy pomáhá omezení mléčných výrobků. Ulevit vám také mohou eukalyptové mastičky a přípravky.

Zápach z úst může být také vyvolán zácpou, vředy a zažívacími poruchami. Zápach můžete úspěšně zakrýt mentolovými bonbony nebo žvýkačkou, ale lepší je zbavit se příčiny, která zápach způsobuje.

Pro odstranění zápachu z úst můžete tedy využít několik domácích způsobů, avšak pokud vám žádný nepomůže, je vhodné poradit se s lékařem.

Jaké jídlo jíst pro odstranění zápachu z úst:

  • syrová zelenina a ovoce
  • zázvor, skořice, křen
  • celozrnné obilniny a dostatečný pitný režim
  • mrkev, brokolice, špenát a citrusy

Jaké jídlo byste měli omezit:

  • cukr, sladkosti, sladké nápoje
  • koláče a sušenky
  • česnek, cibule
  • alkohol
Jak se zbavit nepříjemného zápachu z úst?
5 (100%) 1 vote

Přečti si

Vše o vysokém krevním tlaku – hodnoty, příči...
views 485
O krevním tlaku toho bylo řečeno již mnoho. Známe, jaká hodnota tlaku se považuje za ideální, víme, že vysoký tlak je nebezpečný a jsme obeznámeni s t...
Chronický stres. Nepřítel moderní doby
views 447
V našem rychle se měnícím světě jsme neustále pod tlakem a jsme vystaveni hrozbě zvané chronický stres. Je možné se nějakým způsobem bránit a ochránit...
10 tipů, jak se zbavit migrény
views 794
Ať už vás přepadá pravidelně, nebo jen občas, urputná bolest hlavy přecházející až do stavu nazývaný migréna, je nejen nepříjemný a bolestivý zážitek,...
Únava – její příčiny a jak s ní bojovat...
views 436
Únava je běžnou, ale nežádoucí, součástí našeho života a každý se s ní setkává i několikrát týdně. Všichni dobře známe, když nemáme na nic energii a n...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on TumblrDigg thisShare on Reddit

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*