Jak se zbavit nadýmání a zácpy

Zácpa a nadýmání jsou problémem moderní civilizace. Odvrácení od přírodních zdravých potravin a příliš častá konzumace různých polotovarů a umělých potravin vyvolává v našem zažívání procesy, které nám pak znepříjemňují život.

Zbavte se nadýmání konzumací vhodných potravin

Nadýmání se projevuje nepříjemným pocitem plynatosti v břiše a úlevy dosáhnete jen říhnutím nebo vypouštěním větrů řitním otvorem. Větry vznikají působením působením střevních bakterií na nestrávené sacharidy a bílkoviny ve střevech. Jedná se o přirozený proces a trpí tím každý. Větry však mohou být také příznaky skrytých chorob, například chronické zácpy, žaludečních vředů nebo Crohnovy nemoci. Nadýmání může být také důsledkem polykání vzduch při konzumaci jídla.

Nadýmání můžete předcházet tím, že se budete vyhýbat těžkým jídlům, uděláte si na jídlo čas a nebudete zbytečně hltat každé sousto, vyhnete se oblíbeným šumivým nápojům. K pokrmům, jako jsou luštěniny, zelí nebo kapusta, přidávejte bylinky a koření, které pomáhají při trávení (citronová kůra, rozmarýn, šalvěj, tymián, kmín). Obsah stravitelných cukrů, odpovědných za nadýmání a větry, snížíte namočením sušených luštěnin přes noc do dostatečného množství vody.

S nadýmáním je také spojena konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, např. otrub, které slouží jako prostředek proti zácpě a dalším střevním problémům. Vlákninu v jídelníčku vždy zvyšujte postupně a jakmile se vaše zažívání vyššímu přísunu vlákniny přizpůsobí, měl by tento vedlejší efekt zmizet. K udržení potřebné hladiny střevních bakterií, které pomáhají dobrému trávení, zařaďte do svého jídelníčku aspoň jeden bílí jogurt denně.

Jaké jídlo je pro vás vhodné

  • živé jogurty
  • bylinky usnadňující trávení
  • mátový a fenyklový čaj

Co byste měli omezit

  • luštěniny jako hrášek, fazole a čočku
  • kapustu, zelí, artyčoky

Jak se zbavit zácpy přírodní cestou

Zácpa je spojována s nevhodným jídelníčkem. Chybí-li vám dostatek čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků a k tomu máte nedostatečný pohyb, může se u vás zácpa projevovat velmi často. Zácpu však není radno podceňovat, může mít závažné zdravotní následky.

Pravidelné střevní pohyby jsou pro zdraví člověka nepostradatelné a dobré vyprazdňování je základním ukazatelem, že nám trávení a procesy probíhající ve střevech fungují správně. Zdravá střeva se mohou vyprazdňovat 3x za den i 1x za tři dny. Při nižší frekvenci vyprazdňování se tedy nemusí jednat o zácpu.

Jsou známé dva typy zácpy. Atonická zácpa vzniká nedostatečným svalovým napětím a projevuje se v případech, kdy naše strava neobsahuje dostatečné množství tekutin a vlákniny, nebo jako následek malého množství tělesného pohybu. Spastická zácpa je charakterizována nepravidelnou stolicí. Vzniká vlivem nervových poruch, nadměrného kouření, dráždivou stravou nebo ucpáním tlustého střeva.

Strava obsahující velké množství rafinovaných cukrů a málo složených sacharidů, ovoce a zeleniny postrádá dostatek vlákniny, ta v tlustém střevě kvasí a vytváří hmotu, která stimuluje svaly tlustého střeva a trávenina se pak lépe posouvá. Přijímáte-li stravu málo bohatou na vlákniny a nemáte dostatečný příjem tekutin, trávenina ve střevech se odvodňuje, vysouší se, tvrdne a pak se trávícím systém pohybuje velmi obtížně. Tím se zvýší tlak ve střevě a nastává nepříjemný pocit. Čím déle zůstávají zbytky trávené potravy ve střevě, tím více se odvodňují, stolice více tvrdne a dále se posunuje s velkými obtížemi.

Pohyb střev můžete podpořit pravidelnou tělesnou aktivitou. Zácpu může způsobit například dlouhé vysedávání, špatné vyprazdňovací návyky (nevykonáte potřebu, jakmile se ozve), nebo dlouhodobé užívání projímadel, které by se měly používat co nejméně.

Průměrná denní spotřeba vlákniny by se měla pohybovat mezi 20 – 30 g. Existují dva typy vlákniny: stravitelná, která přispívá k regulaci hladiny krevního cukru a cholesterolu, a nestravitelná, která pomáhá v prevenci zácpy a podporuje pohyby ve střevech. Vláknina vyskytující se v potravinách přirozeně je vhodnější než výrobky s uměle dodaným obsahem vlákniny. Abyste zabránili vedlejším účinkům, které vznikají při náhlém zvýšení přísunu vlákniny, přidávejte vlákninu do svého jídelníčku postupně a pijte dostatečné množství tekutin. Nejjednodušším příkladem, do svého jídelníčku přidat vlákninu, je vyměnit bílý chléb za celozrnný a na snídani si dejte ovesnou kaši nebo musli.

Optimální množství vlákniny se individuálně liší a měli byste se pokusit přijít na to, co je pro vaše tělo ideální množství. Nikdy se nepokoušejte nahradit celou potřebu vlákniny pouze otrubami, mohlo by to mít špatné následky. Pokud zácpa neustupuje nebo trpíte bolestí v břiše, poraďte se svým lékařem.

Jaké jídlo je pro vás vhodné

  • neloupané ovoce
  • listová zelenina
  • celozrnné obilniny a chleba
  • dostatečný příjem tekutin

Co byste měli omezit

  • rafinované sacharidy

 

Napsat komentář