Staráte se o svou pleť, o vlasy, o zdravý chrup, ale kdo z vás si vzpomene na střeva? Střeva nejsou atraktivní, ani sexy, tak proč bychom jim měli věnovat nějakou extra péči? Možná kvůli tomu, že náš nezájem o ně se dříve nebo později projeví na našem zdraví. Nečekejte, až střeva vyhlásí SOS a bude potřeba klystýr, pečujte o ně průběžně a mnohem šetrněji.
Jaká je funkce střev a co se stane, když se o ně nestaráme?
Funkce střev je jasná, zpracování potravin a tvorba stolice. Za celý náš život střeva fungují jako jedna velká továrna, proto není divu, že se v nich ukládá i toxický odpad, který kontaminuje naši krev. Když je ho hodně, nastanou zdravotní problémy. Ty se projeví na první pohled banální zácpou, ale i cukrovkou, tloustnutím nebo naopak ztrátou váhy, onemocněním jater a ledvin, ukazatelem může být i poškozená kvalita vlasů a nehtů, stejně jako problematická pleť. Nedostatek péče o naše střeva spolu se špatnou životosprávou může dokonce vést i k rakovinným onemocněním. Ukázkou toho, že střeva nepracují tak, jak mají je i příliš řídká stolice, časté průjmy nebo naopak časté zácpy. Někdy tyto problémy vedou až na pohotovost, kde je nutný provést klystýr střev. Ten je ale ke střevní mikroflóře nešetrný a lepší je proto vsadit na mnohem šetrnější péči.
Co střevům škodí a co jim prospívá?
Co střevům škodí? Rozhodně špatná strava, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu. Naopak prospívá jim hodně vlákniny, dostatečný pitný režim, který je složen nejlépe s čisté neperlivé vody nebo bylinkových čajů a pravidelný pohyb, který celkový proces trávení urychlí. Tohle chování by pro střeva mělo být samozřejmostí. Ovšem ne vždy je snadné jej dodržet, proto by mělo po každém větším obžerství přijít maličké vyrovnání v podobě detoxu nebo půstu.
Do lékárny nebo do přírody?
Při nečinnosti a špatném fungování střev si jistě můžete pro pomoc skočit do lékárny, jde ale spíš o rychlou pomoc neboť spoustu dobrého pro vaše střeva najdete v přírodě a v běžně dostupných potravinách. Co tedy jíst nebo pít?
- zakysaná mléka a jogurty obsahující probiotika – pravidelný přísun probiotik zajistí správné prostředí ve střevě, které tak může normálně fungovat
- lněné semínko – lněné semínko má na střeva pročišťující účinek, nejlepší je však lněná semínka rozdrtit, v celku jsou totiž nestravitelné
- listy maliníku, ostružiny a černého rybízu – z nich si připravte čaj, který má výrazný pročišťující účinek
- bylinky podporující trávení – především máta
- ovoce a zelenina
- vláknina
- luštěniny
Střeva, ačkoliv nejsou atraktivní je zapotřebí se o ně dobře starat. Přitom péče o nich vůbec nemusí být drahá. Zcela postačí, když si při nákupu do nákupního košíku přihodíte ty správné potraviny.