Digitální únava potká každého z nás

Říká se, že internet je metla lidstva, avšak bez počítače a samozřejmě internetu se v dnešní době člověk těžko obejde. Nicméně se nemá nic přehánět. Nejenom počítače, ale i veškerá taková ta elektronika, která je spíše zábavnějšího charakteru, může způsobit tzv. digitální únavu. Jestliže člověk tráví denně u těchto v uvozovkách strojů více než dvě hodiny, tak to bohužel negativně ovlivní lidský zrak, a co si budeme nalhávat, to není dobré, protože oči potřebuje každý z nás. Sice není digitální únava zrovna nějak moc vážný problém, avšak se považuje za civilizační chorobu 21. století. Elektronika není hlavní viník, tím jsou spíše lidé.

V podstatě jde o to, že spoustu času se tráví kromě počítačů, také u tabletů, chytrých telefonů a tak podobně. Ti, kdo pracují v kanceláři, tak by doma už neměli moc sledovat počítač, nicméně tohle vůbec neplatí. Lidé sledují na počítačích film, pouštějí si hudbu a všeobecně různorodá videa a mnoho dalšího. Je dokázané, že lidé, kterým je méně než 35 let, stráví na počítači denně více než devět hodin. Lékaři tak trochu bijí na poplach. Jedná se o tzv. akomodaci oka neboli zaostřování na blízko. Lékaři uvádějí, že čím blíže je text k oku, tím je zaostřování náročnější.

Mobily, které máme vlastně v ruce nepřetržitě, jsou k oku blíže zhruba ještě o patnáct až dvacet centimetrů než psaný text. Kromě problémů s moderními vymoženostmi, které způsobují potíže s očima, však tu je ještě další věc – suchý vzduch. Ten má za následek vysychání očí. Tento problém se objeví i v případě, kdy člověk upřeně zírá na monitor bez mrkání. Navíc všechno zhoršuje i puštěná klimatizace. Oči ocení, když si uděláme přestávky minimálně na půl hodiny. Takové přerušení uleví i krku a zádům, tedy pokud se člověk prochází. Když už to jinak nejde, tak přijdou na řadu oční kapky.

Pokud potíže se zrakem přetrvávají déle, tak je vhodné zajít za lékařem, který zjistí, jestli náhodou netrpíme i nějakou tou oční vadou.

Napsat komentář