9. týden těhotenství

V tomto týdnu definitivně mizí ocásek plodu a plod začíná vypadat jako dítě. Plod měří zhruba 2,5cm a váží asi 4g. V příštím měsíci svou hmotnost zdesetinásobí.

Vývoj miminka v 9. týdnu těhotenství.

Ocásek již téměř zmizel a plod začíná vypadat jako dítě. Zbytek ocásku zůstane jako budoucí kostrč.
I v tomto týdnu je hlava miminka ve srovnání s trupem značně veliká. Je vidět primitivní nos s dírkami, který se zvedá nad úroveň obličeje. Oči se přesouvají z postranní polohy dopředu a přibližují se k sobě. Jsou stále široce otevřeny. Vznikají oční panenky, čočka i sítnice a oční nerv začíná být funkční. Kolem zevního zvukovodu se objevují hrbolky, které jsou základem ušního boltce.
V bříšku miminka roste do délky tenké střevo a skládá se v kličky. Základ jater dosahuje v tomto období značné velikosti. Velká játra vedou k napřimování dosud stočeného zárodku.
Poměrně rychle rostou jak dolní tak horní končetiny. Na horních končetinách se rýhy mezi prstovými paprsky ztenčují, takže základy prstů jsou nyní navzájem spojeny tenkými plovacími blánami. Na dolních končetinách se rýhy a prstové paprsky teprve zakládají.
V tomto týdnu měří plod asi 2,5 cm a váží asi 4g.

Co se děje s nastávající maminkou?

V tomto týdnu na vás těhotenství není ještě znát. To, že jste těhotná, poznáte zatím jen vy a lékař. Zvětšuje se dutina břišní. Děloha se od doby početí zdvojnásobila. Proto si můžete všimnout, že jsou vám třeba trošku těsnější kalhoty.
Hlavní změny můžete pozorovat zejména na prsou. Prsa jsou plnější, s rýsujícími se žilkami, na pohmat citlivé, prsní dvorce i bradavky tmavnou. Pokud pociťujete výrazné zvětšování prsou, zkuste si koupit krém/olej proti striím.
Také můžete být v tomto období více citlivé a plačtivé. Typické bývá střídání nálad. Některé ženy však bývají naopak ve velmi dobré pohodě.
Ve vašem těle dochází také k hormonálním změnám. Zvyšuje se množství již existujících hormonů a dále se vylučují hormony specifické jen pro těhotenství. Tím je např. hormon hCG, který vylučuje vyvíjející se placenta od chvíle, kdy se oplozené vajíčko uchytí v děloze. Hladina tohoto hormonu dosahuje mezi 8. – 11. týdnem těhotenství vrcholu. V těhotenství dosahují vysoké hladiny také ženské pohlavní hormony – progesteron a estrogen. Progesteron brání děložním kontrakcím, udržuje funkci placenty, zpevňuje stěny pánve a naopak rozvolňuje některé vazy a svaly. Je tedy zodpovědný za případné pálení žáhy. Estrogen pomáhá na začátku těhotenství připravit děložní sliznici, podporuje zmnožení cév a žláz v její sliznici. Je zodpovědný za zvětšení krevního objemu. Vývoji dítěte pomáhá lidský choridový somatomamotropin(HCS), kalcitonin zvyšuje tvorbu vitaminu D a zabraňuje vyplavování vápníku u matky, inzulin pomáhá s ukládáním živin a regulací cukru plodu, prolaktin napomáhá připravit mléčné žlázy matky na kojení. V průběhu porodu se pak uvolňuje oxytocin, který způsobuje kontrakce rozšiřující děložní hrdlo.

 

Zdroje – www.babyweb.cz, www.babyonline.cz

9. týden těhotenství
Ohodnoť článek

Přečti si

Nadýmání a zácpa v těhotenství
views 1533
Těhotenství, jak známo, je provázeno řadou hormonálních změn, které vedou mimo jiné i ke zpomalení trávicích procesů a k omezení pohybu střev. V p...
Jaké vyšetření vás čeká ve 2. měsíci těhotenství?...
views 868
Jako pojištěnec máte ze zákona během svého těhotenství nárok na čtyři vyšetření ultrazvukem (přičemž lékaři ultrazvuk využívají mnohem častěji). Jestl...
6. týden těhotenství
views 2585
V tomto týdnu můžete začít pociťovat těhotenské nepříjemnosti a to – zvracení, pocit na omdlení, změna chutě nebo čichu, bolesti prsou. Při vaginálním...
21. týden těhotenství
views 1582
Vstupujete do 6. lunárního měsíce. Tímto týdnem jste také vstoupila do druhé poloviny vašeho těhotenství. Děloha nyní dosahuje mírně nad pupek a začín...
Přijde ti článek zajímavý? Sdílej ho s přáteli.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg this

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*