7. měsíc těhotenství (25. – 28. týden)

Jaké vyšetření Vás čeká v 7. měsíci těhotenství?

Ve vašich snech se to pravděpodobně hemží strašáky. Máte spoustu zmatených snů o dítěti, o porodu. Jsou to sny, které vyvolávají pohyby dítěte, rozhodně žádná zašifrovaná poselství vašeho podvědomí, že něco není v pořádku.
Dvorce prsních bradavek se zřetelně vyklenují ven. Také bradavky viditelně narůstají.
Možná vás sužuje pocit, že máte v břiše kameny. Děťátko vytlačuje váš žaludek nahoru. Pro potravu zbývá stále méně prostoru, nezřídka vás trápí pálení žáhy. A váš malý podnájemníček vám občas udeří nevděčný kopanec.
Možná že vám pěkně narostl zadeček. Tady, ale také v oblasti stehen a břicha se ukládá další hmota, aniž by teď nějak výrazně narůstalo břicho.
Děloha se razantně zvětšuje, váží už téměř půl kilogramu a během minuty jí protéká kolem půl litru krve. Její horní hranici nahmatáte asi mezi pupkem a prsní kostí.
Neustále máte pocit, že nutně musíte na toaletu, a přitom vycedíte sotva pár kapek.
Začínáte se asi cítit příliš těžká, neohrabaná a brzy a snadno se unavíte. Vaše srdce bije rychleji, krev ve vašem těle obíhá rychleji, orgány pracují »naplno«, to všechno je v pořádku.
Vydatně odpočívejte. Spěte ve dne i v noci. Po příchodu z vycházky odpočívejte s podloženýma nohama. Jezte podle svého režimu. Váš organismus i organismus vašeho děťátka potřebuje železo na tvorbu krve, která přenáší životodárný kyslík. Snažte se proto jíst potraviny obsahující železo. Pozor, železo v tabletové formě může zvyšovat zácpu. Odpočívejte tak často, jak můžete.

A jak se vyvíjí miminko v 7. měsíci těhotenství?

Děťátko je dlouhé 37 centimetrů, jeho hmotnost se pohybuje mezi 900 až 1000 gramy. Pilně vytváří zásoby podkožního tuku. Průběžně taky trénuje sací reflex a dumlá všechno, co se kolem naskytne: paleček, prstíky, někdy dokonce svůj malinký penis. Poprvé po třech měsících znovu otvírá oči. Výrazně postoupil vývoj části mozku, v níž se odvíjí myšlení. Mozek se celkově zvětšil, je komplexnější. Dítě je schopné cítit bolest, bezvadně slyší a reaguje podobně jako novorozenec. Má nyní víc chuťových pohárků než po narození, stal se z něj skutečný labužník.

Zdroje – Deník nastávající maminky – Katja Kesslerová, www.porodnice.cz

Ohodnoť článek

Přečti si

12. týden těhotenství
views 1374
Pocit na zvracení, který vás doteď mohl provázet, začne pomalu odeznívat. Stále se ale můžete cítit unavená. Vaše miminko už umí zatnout pěstičky, ote...
33. týden těhotenství
views 1105
Už jen 7 týdnů do příchodu vašeho děťátka na tento svět. Podíváme se, co vás čeká v tomto týdnu. Vývoj miminka ve 33. týdnu těhotenství Vaše dítě je...
Strie v těhotenství
views 1813
Pokožka v průběhu těhotenství prodělává mnoho změn. Častým strašákem budoucích maminek jsou strie, tedy jizvičky, které vzniknou popraskáním elastický...
Jaké poporodní vložky a kalhotky si pořídit?
views 8302
Protože jsem byla prvorodička a nevěděla jsem, jaké poporodní vložky ani kalhotky si koupit, nezbývalo mi nic jiného než – buď zajít do lékárny a koup...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on TumblrDigg thisShare on Reddit

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*