6. týden těhotenství

V tomto týdnu můžete začít pociťovat těhotenské nepříjemnosti a to – zvracení, pocit na omdlení, změna chutě nebo čichu, bolesti prsou. Při vaginálním ultrazvukovém vyšetření je už možné zachytit srdeční akci embrya.

Vývoj miminka v 6. týdnu těhotenství

Vývoj v 6. týdnu těhotenství je zásadní pro založení všech hlavních vnitřních orgánů, ale i pro změnu zevního vzhledu zárodku. Zárodek se vyvíjí  v prvních týdnech neuvěřitelně rychle.
V 6. týdnu se začíná tvořit základ mozku a základ srdce. Při vaginálním ultrazvukovém vyšetření je už možné zachytit srdeční akci embrya. Uzavírá se neurální trubice.
Začínají se tvořit uši, nos a ústa. Na hlavičce embrya se v místech, kde budou oči a nos objevují tmavé tečky. Po stranách hlavičky se vytvářejí dva malé důlky, ze kterých vzniknou uši. Na hlavičce lze odlišit horní a dolní čelist. Začínají se vyvíjet horní končetiny, střeva a první tkáně budoucích plic.
Na konci 6. týdne měří zárodek od temene po zadeček asi 6mm.

Co se děje s nastávající maminkou?

V tomto týdnu můžete začít pociťovat těhotenské nepříjemnosti a to – zvracení – některé ženy netrpí zvracením vůbec, některé jen přechodně a u některých žen mohou trvat až do konce 4.měsíce, pocit na omdlení, změna chutě – je možné, že vám přestanou chutnat vaše oblíbená jídla a najdete chutě nové, změna čichu, bolesti prsou, únava, častější močení. Můžete zaznamenat změny v prsou způsobené hormonální stimulací mléčných žláz. Dvorce bradavek tmavnou a jsou viditelnější namodralé žilky pod kůží. Děloha se pomalu zvětšuje a na pohmat je měkčí. Změny na váze ještě nezaznamenáte nebo budou jen nepatrné.
Poměrně časté je v tomto období špinění či drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem.
V tomto období dochází také nejčastěji k potratům.

 

Zdroje – babyweb.cz, babyonline.cz

Ohodnoť článek

Přečti si

2. měsíc těhotenství (5. – 8. týden)
views 954
5. týden 6. týden 7. týden 8. týden   Jaké vyšetření vás čeká ve 2. měsíci těhotenství Jak na nevolnost v těhotenství Kolik v těhote...
5. měsíc těhotenství (17. – 20. týden)
views 1376
17. týden 18. týden 19. týden 20. týden Jaké vyšetření Vás čeká v 5. měsíci? Maminky se obvykle v polovině těhotenství cítí výborně. Větši...
1. měsíc těhotenství (1. – 4. týden)
views 1136
Protože se těhotenství začíná počítat od prvního dne poslední menstruace, první dva týdny se o těhotenství vlastně nejedná. Teprve se začíná vše připr...
36. týden těhotenství
views 1094
Ve 36. týdnu těhotenství vám zbývá ještě měsíc do porodu. Můžete zaznamenat zvýšený počet Braxton-Hycksových kontrakcí. Je ten nejvyšší čas na sbalení...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on TumblrDigg thisShare on Reddit

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*