23. týden těhotenství

23. týden těhotenství
23. týden těhotenství

Vaše děťátko stále lépe slyší, a to díky stále sílícím kůstkám ve středním uchu. Můžete cítit nepohodlí spojené s trávením, únavu či bolest zad.

Vývoj miminka ve 23. týdnu těhotenství

Vaše miminko rychle přibírá na váze, pod tenkou kůží, která se začíná postupně zabarvovat pigmentem, se ukládá vrstva tuku.
Miminko částečně polyká plodovou vodu, ta se vstřebává do krevního oběhu a bývá znovu vyloučena ledvinami, které již fungují. Někdy spolyká plodové vody více, a pak škytá. Maminka pak může škytání pociťovat v břiše jako pravidelné cukání či lechtání.
Ve střevech dítěte se začíná hromadit smolka (mekonium). Jedná se o první stolici dítěte po porodu, barvu má tmavě zelenou až černou. Je složena ze spolykaných částic plodové vody, žlučových barviv a střevních buněk.
V dásni jsou připraveny zárodky prvních zubů. Zlepšil se také sluch, kůstky jsou již zkostnatělé. Dítě rozlišuje různé zvuky přicházející z vnějšího prostředí a jeho okolí. Nezdá se to, ale vaše tělo je poměrně hlasité – v žaludku to bublá, peristaltika se pohybuje, srdce tepe jako zvon a krev šumí.
Délka miminka od temene k zadečku je 23. týden těhotenství asi 20 cm, váha kolem 450 g.

Co se děje s nastávající maminkou?

V této fázi těhotenství rychle přibíráte na váze, a pokud na vás těhotenství dosud nebylo patrné, v příštích dnech se to změní. Průměrný přírůstek na váze je ve 23. týdnu těhotenství cca 4-5 kg. Mohou vám začít první nebolestivé stahy děložní svaloviny (známé jako poslíčky“). Nevyvolávají změny na děložním hrdle a některé ženy je ani nevnímají. S přibližujícím se termínem porodu mohou být silnější a častější a označují se jako „poslíčky“.
Tlak těhotné dělohy může mimo hemoroidů způsobit též křečové žíly na dolních končetinách a v oblasti rodidel. Doporučuje se pravidelné cvičení a dostatek pohybu (nejlépe chůze), při odpočinku podkládání dolních končetin do zvýšené polohy, aby se zlepšil krevní návrat. Vhodné je též nošení kompresivních punčoch a pohodlné obuvi.
Zvyšuje se tlak na trávicí ústrojí. Proto můžete pociťovat nepohodlí spojené se špatným trávením a pálením žáhy. Abyste zmírnila pálení žáhy, jezte během dne pravidelněji a menší porce. Pokud máte tu možnost, jděte se po jídle na chvilku projít, podpoříte tím trávení. Do porodu vám zbývají necelé čtyři měsíce. Mluvte ke svému dítěti co nejčastěji. Rozezná váš hlas, jeho intonaci a výšku. Až se narodí, bude pro něj důvěrně známý a snáze ho dokážete ukonejšit.
Pokud jste ještě nezačala, začnete s procvičováním svalů pánevního dna. Zpevněné pánevní dno kotví celou páteř, ovlivňuje nejen funkci vnitřních orgánů, ale i sexuální požitek. V těhotenství cvičením svalů pánevního dna předejdete úniku moči.

 

 

Zdroje – www.babyonline.cz, www.babyweb.cz

23. týden těhotenství
Ohodnoť článek

Přečti si

Těhotenský test. Kdy si ho poprvé udělat?
views 16087
Co je těhotenský test? Těhotenský test slouží ke zjištění těhotenství v pohodlí domova. Jde o jednoduchý výkon, kde se dá pomocí papírového proužku a...
37. týden těhotenství
views 1171
Nyní zbývá méně než jeden měsíc do příchodu vašeho dítěte na svět a je potřeba nachystat jsi všechny potřebné věci. Vývoj miminka ve 37. týdnu těhote...
Zdravý jídelníček pro těhotné
views 1645
Zdá se vám, že v těhotenství nezvykle rychle přibíráte a už i doktor vás upozorňuje, že byste se měla v jídle mírnit? Pokud nechcete rodit se sto ki...
Příznaky těhotenství v prvních dnech. Jak poznám, ...
views 11005
Než se dostaneme k obecnému povídání o příznacích těhotenství, ráda bych se s Vámi v prvé řadě podělila o moji zkušenost. S přítelem jsme první mim...
Líbil se ti článek? Sdílej ho s přáteli a podpoř tím náš web.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg this

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*