22. týden těhotenství

22. týden těhotenství
22. týden těhotenství

Vaše děťátko daleko méně spí než předtím, pokud je vzhůru, naslouchá zvukům z okolí. Z prsou vám může začít vytékat kolostrum.

Vývoj miminka ve 22. týdnu těhotenství

Pokud je miminko vzhůru, naslouchá již zvukům okolí. Intervaly bdění se začínají prodlužovat.
Mozek stále zvětšuje svůj objem, tvoří se další a další nervová spojení. Jedním z prvních smyslů, které dokončí svůj vývoj, je hmat.
Obličej miminka je již jasně vytvořen, vypadá jako zmenšený novorozenec. Oční víčka jsou stále ještě spojena, ale v následujících týdnech se začnou oddělovat. Obočí i řasy jsou již vytvořeny, pod spojenými víčky se začíná vybarvovat duhovka – oči získávají svoji barvu.
Na rukou i nohou jsou vytvořeny nehty.
Vytvořily se potní žlázy. U chlapců semeníky sestupují do šourku a tvoří se první primitivní spermie. Děťátko má stále zavřené oči.
Miminko měří ve 22. týdnu těhotenství od temene k zadečku asi 19 cm, váží zhruba 350 g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Nadále přibíráte na váze asi 0,5 kg týdně. 22. týden gravidity je celkový přírůstek nejčastěji kolem 4 kg. Zvětšující se bříško už je na vás dobře vidět.
Mohou vás začít trápit křeče v nohách (především noční) či tuhnutí bříška. Při noční křeči v lýtku nepropínejte špičku nohy, naopak přitáhněte ji k bérci směrem vzhůru a křeč ustane.
Nejčastější příčinou bývá nedostatek hořčíku (magnesia), po konzultaci s vaším gynekologem ho začněte užívat.
V noci a při odpočinku lehávejte raději na levém boku, zmírníte tím tlak těhotné dělohy na dolní dutou žílu a tím se zmírní otoky dolních končetin a můžete tak předejít i kolapsům či slabosti, ke kterým často dochází právě v poloze na zádech.
Máte zvýšenou chuť k jídlu, která někdy dosahuje až velkého hladu. Potýkáte se také možná se zácpou, či nadýmáním.
Možná jste zaznamenala žluté flíčky na podprsence. V této době už vám totiž může z prsou vytékat první výživa dítěte – kolostrum. Mnohé ženy tak reagují v přítomnosti miminka nebo i povídáním o něm. Pokud vás to obtěžuje, využijte vložky do podprsenky.

 

 

Zdroje – www.babyonline.cz, www.babyweb.cz

22. týden těhotenství
Ohodnoť článek

Přečti si

19. týden těhotenství
views 1580
Vaše děťátko již dobře slyší. Začíná si zvykat na ozvěny srdce a také na váš hlas. Plodovou vodou, která je výborným vodičem, se k němu velice dobře d...
18. týden těhotenství
views 1325
Miminko už má svůj jedinečný otisk prstu. Vy se dostáváte do pohody, druhý trimestr je nejkrásnější a nejméně rizikové období těhotenství. Vývoj mi...
32. týden těhotenství
views 1408
V posledních několika týdnech si můžete připadat čím dál více unavená, ale nezapomeňte, že každý týden jste o krok blíž k příchodu vašeho děťátka. Vý...
10. týden těhotenství
views 1889
Děťátko má již zřetelně lidskou podobu. V jeho těle začínají fungovat první reflexy. Miminko se začíná hýbat. Pohyby ale ještě necítíte. Vývoj mimink...
Líbil se ti článek? Sdílej ho s přáteli a podpoř tím náš web.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg this

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*