22. týden těhotenství

22. týden těhotenství
22. týden těhotenství

Vaše děťátko daleko méně spí než předtím, pokud je vzhůru, naslouchá zvukům z okolí. Z prsou vám může začít vytékat kolostrum.

Vývoj miminka ve 22. týdnu těhotenství

Pokud je miminko vzhůru, naslouchá již zvukům okolí. Intervaly bdění se začínají prodlužovat.
Mozek stále zvětšuje svůj objem, tvoří se další a další nervová spojení. Jedním z prvních smyslů, které dokončí svůj vývoj, je hmat.
Obličej miminka je již jasně vytvořen, vypadá jako zmenšený novorozenec. Oční víčka jsou stále ještě spojena, ale v následujících týdnech se začnou oddělovat. Obočí i řasy jsou již vytvořeny, pod spojenými víčky se začíná vybarvovat duhovka – oči získávají svoji barvu.
Na rukou i nohou jsou vytvořeny nehty.
Vytvořily se potní žlázy. U chlapců semeníky sestupují do šourku a tvoří se první primitivní spermie. Děťátko má stále zavřené oči.
Miminko měří ve 22. týdnu těhotenství od temene k zadečku asi 19 cm, váží zhruba 350 g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Nadále přibíráte na váze asi 0,5 kg týdně. 22. týden gravidity je celkový přírůstek nejčastěji kolem 4 kg. Zvětšující se bříško už je na vás dobře vidět.
Mohou vás začít trápit křeče v nohách (především noční) či tuhnutí bříška. Při noční křeči v lýtku nepropínejte špičku nohy, naopak přitáhněte ji k bérci směrem vzhůru a křeč ustane.
Nejčastější příčinou bývá nedostatek hořčíku (magnesia), po konzultaci s vaším gynekologem ho začněte užívat.
V noci a při odpočinku lehávejte raději na levém boku, zmírníte tím tlak těhotné dělohy na dolní dutou žílu a tím se zmírní otoky dolních končetin a můžete tak předejít i kolapsům či slabosti, ke kterým často dochází právě v poloze na zádech.
Máte zvýšenou chuť k jídlu, která někdy dosahuje až velkého hladu. Potýkáte se také možná se zácpou, či nadýmáním.
Možná jste zaznamenala žluté flíčky na podprsence. V této době už vám totiž může z prsou vytékat první výživa dítěte – kolostrum. Mnohé ženy tak reagují v přítomnosti miminka nebo i povídáním o něm. Pokud vás to obtěžuje, využijte vložky do podprsenky.

 

 

Zdroje – www.babyonline.cz, www.babyweb.cz

22. týden těhotenství
5 (100%) 1 vote

Přečti si

7. týden těhotenství
views 3533
V tomto týdnu již lékař dobře vidí na ultrazvuku „bušící“ srdce vašeho budoucího miminka. Miminku se vytváří obličej. Je dlouhé asi 10 mm a váží asi 0...
8. týden těhotenství
views 2559
Pokud jste ještě nenavštívila svého gynekologa, je nejvyšší čas se objednat. Od tohoto týdne se vyvíjející dítě již nazývá plodem. Délka plodu je asi ...
Návod na výrobu plenkového dortu
views 21176
Třeba se někomu z vás bude hodit návod na pěkný dárek. Možná bude lepší, když si dopředu zjistíte, zda by nastávající mamince nevadilo, že dostane pro...
Zkušenosti s těhotenstvím
views 505
Těhotenství je tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy … takhle jsem to aspoň slyšela a četla v různých článcích. Ale je to opravdu pro všechny ženy t...
Přijde ti článek zajímavý? Sdílej ho s přáteli.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg this

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*