20. týden těhotenství

20. týden těhotenství
20. týden těhotenství

Polovinu těhotenství máte za sebou. Dítě už dokáže poznat váš hlas. Pomocí ultrazvuku lze již spolehlivě určit jeho pohlaví. Pokud jste prvorodička, začnete v této době cítit první pohyby plodu.

Vývoj miminka v 20. týdnu těhotenství

Rychlý růst plodu do délky pokračuje i v těchto týdnech. Výrazně rostou do délky dolní končetiny a vyrovnávají tak své předchozí zpoždění.
Na tělním povrchu jsou velmi jemné chloupky – lanugo.  Jemné chloupky lanuga najdeme zpočátku i na dlaních a na chodidlech, před koncem gravidity ale vymizí.
Na povrchu kůže dlaní a chodidel jsou již jasně vykreslené obrazce kožních rýh. Jejich uspořádání je pro každého člověka charakteristické, dědičně dané a po celý život neměnné.
Pohyby plodu jsou důraznější. Ručičky ohmatávají okolí. Paleček se dostane občas do úst a plod jej rty a jazykem dumlá. Nožičky vydatně kopou.
Volný pohyb plodu ve všech směrech zajišťuje pupečník, jehož délka dosahuje asi 50 cm. Cévy, které zásobují plod kyslíkem, živinami a dalšími důležitými látkami, probíhají v pupečníku spirálovitě. To je chrání před poškozením při natažení pupečníku.
Srdeční akce je velmi rychlá, srdce plodu tepe dvakrát rychleji než srdce matky.
V amniovém vaku je asi 350 ml plodové vody. Vzhledem k tomu, že plod roste v této době rychleji, než se zvětšuje děloha, začíná docházet k jeho občasným kontaktům s děložní stěnou – těhotná žena vnímá pohyby miminka.
Kůže je složená ze čtyř vrstev, je již pevnější, než tomu bylo například před dvěma týdny. Dozrávají spoje a nervové buňky v centrální nervové soustavě, které odpovídají na podněty smyslových orgánů. Holčičkám se právě v tuto dobu formuje pochva, v jejích vaječnících je nyní založeno na 2 miliony vajíček, kterých však v době narození zůstane polovina. Vývoj smyslů je nyní ve svém klíčovém stadiu.

  1. týden těhotenství plod od temene k zadečku měří 14 – 16 cm a váží asi 260 g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Vrchol dělohy je u pupku. Obecně v polovině vašeho těhotenství budete vypadat velice dobře. A ne jen vypadat, ale i se cítit. Vyčistí se vám pleť, zkvalitní nehty a zhoustnou vlasy, u kterých se zastavilo přirozené vypadávání. To bude pokračovat opět po porodu. Na pleti se mohou objevit drobné tmavé skvrny – chloazmata –, které způsobují vysoké hladiny estrogenu. Jaké další změny vás čekají? Pokud jste těhotná poprvé, můžete začít cítit pohyby svého miminka.

 

 

Zdroje – www.babyonline.cz, www.babyweb.cz

20. týden těhotenství
Ohodnoť článek

Přečti si

40. týden těhotenství
views 1519
Gratulujeme k dosažení konce vašeho těhotenství! S velkou pravděpodobností budete rodit během tohoto týdne. Vývoj miminka ve 40. týdnu těhotenství V...
7. měsíc těhotenství (25. – 28. týden)
views 3018
25. týden 26. týden 27. týden 28. týden Jaké vyšetření Vás čeká v 7. měsíci těhotenství? Ve vašich snech se to pravděpodobně hemží strašá...
Příznaky těhotenství v prvních dnech. Jak poznám, ...
views 17839
Než se dostaneme k obecnému povídání o příznacích těhotenství, ráda bych se s Vámi v prvé řadě podělila o moji zkušenost. S přítelem jsme první mim...
5. měsíc těhotenství (17. – 20. týden)
views 2107
17. týden 18. týden 19. týden 20. týden Jaké vyšetření Vás čeká v 5. měsíci? Maminky se obvykle v polovině těhotenství cítí výborně. Větši...
Přijde ti článek zajímavý? Sdílej ho s přáteli.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg this

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*