16 tipů, jak překonat nervozitu

Nervozita se u každého projevuje trochu jinak, ale ve finále má podobné následky. Ochromí nás a zpravidla nám zkomplikuje cestu k úspěchu. Nervózní můžeme být v různých situacích – když jdeme na rande, připravujeme se na zkoušku do školy, chystáme se na pracovní pohovor. A protože se může nervozita projevit opravdu v plné síle a úplně člověka ochromit, je třeba s ní pracovat/bojovat. To lze nejrůznějšími cestami, ideální je najmout si kouče, který ve vás odhalí příčinu vaší nervozity a společně s vámi najde řešení, jak ji překonat. Avšak dříve, než se ke kouči objednáte, můžete využít 16 tipů, jak nerozvitu překonat.

1. Trénujte svou mysl tím, že si představíte to nejhorší, co se může stát, když neuspějete. Třeba zjistíte, že i ten nejhorší scénář vůbec bude snesitelný. A vy budete brát svou situaci s nadhledem.

2. Dýchejte!!! Kvůli nervozity leckdo přestane i dýchat. Přitom mnohem lépe se budete cítit, když se zhluboka nadechnete a vydechnete. Přitom dostaňte kyslík až do plic. Hrudník i ramena se vám během dýchání musí nadzvedávat.

3. Zvykněte si na situace, které nervozitu vyvolávají. Jak? Tím, že je budete donekonečna opakovat. Máte strach z vystoupení před cizími lidmi? Tak takhle vystupujte pravidelně. Po pár takovýchto vystoupení vás nervozita přejde.

4. Před zkouškou či důležitým vystoupením si do uší pusťte svou oblíbenou písničku. Nejlépe takovou, která vás nabije pozitivní energií.

5. Relaxujte jakkoliv uznáte za vhodné. S relaxováním začněte už nějaký čas před událostí, která ve vás vyvolává nervozitu. Spěte, čtěte knížku, buďte v přírodě, zapalte si vonné svíčky a další.

6. Dostatečně odpočívejte. Nepřepínejte se. A hlavně spěte a neponocujte.

7. Běžte si zaběhat nebo se alespoň 15 minut denně věnujte jiné pohybové aktivitě. Jak je známo pohyb vyplavuje endorfiny, tak zvané hormony štěstí. Tudíž pokud máte čas, běžte si zaběhat i ráno před zkouškou. Učením stejně nic nenaženete.

8. Vypijte denně minimálně 2l tekutin, s pitným režimem začněte už v dopoledních hodinách.Pozor! Do pitného režimu se nepočítá káva, pivo ani jiné alkoholické nápoje.

9. Nezapomeňte posnídat. S hladovým žaludkem vám to nebude myslet. Ideální snídaně je bohatá na vitamíny, minerály a bílkoviny. Tudíž ovoce, zelenina, nějaký jogurt, vajíčka a mysli.

10. Úlevu najdete v bylinkových čajích. Na nervozitu pomáhá šalvěj, třezalka, levandule, máta, heřmánek a další.

11. Neflámujte! Složenou zkoušku raději zapijte opravdu až potom, co ji složíte.Dobře se na vaši událost připravte. Znáte to přísloví štěstí přeje připraveným nebo těžce na cvičišti, lehce na bojišti? Něco na tom bude.

12. Existují určité potraviny, které blahodárně působí na nervový systém. Využijte je. Patří k nim potraviny bohaté na hořčík a komplex vitamínů skupiny B – banán, hořká čokoláda, rybí tuk, borůvky, brokolice, ovesné vločky a oříšky všeho druhu.

13. Přestaňte ventilovat trému tím, že budete poklepávat rukou na stůl nebo non-stop cvakat propiskou. Zkuste mnohem nenápadněji zaměstnat své tělo. Postavte se vzpřímeně, spojte ruce za zády, dýchejte a při tom se maximálně soustřeďte na to, co děláte.

14. Vsugerujte si úspěch. Nervozitě napomáhá, když si budete představovat ty nejhorší scénáře. Těm je totiž velice snadné podlehnout. Naopak si vsugerujte úspěch. Představte si sama sebe, jak odcházíte od zkoušky/od pracovního pohovoru jako vítěz.

15. Usmívejte se a udržujte oční kontakt. To hodně pomůže třeba při ústní zkoušce. Tréma z vás takto snáz opadne a vy budete vypadat přirozeněji.

16. Začněte žít zdravěji – před zkouškou či veřejným vystoupením si s dostatečným předstihem naordinujte spánek, dobré a zdravé jídlo a relax. Zapomeňte na smažené jídlo ala rychlé občerstvení, dlouhé pařby až do rána nebo přílišnou práci.

Napsat komentář