14. týden těhotenství

14. týden těhotenství
14. týden těhotenství

V tomto týdnu vstupujete do druhého trimestru těhotenství, který je považován za nejhezčí období těhotenství vůbec. Potíže se začátkem těhotenství začínají pomalu ustupovat. Hladiny těhotenských hormonů se ustálily. Právě v tento čas je vhodné si naplánovat dovolenou.

Vývoj miminka ve 14. týdnu těhotenství

Během třetího měsíce rostou velmi rychle horní končetiny. Na konci měsíce již dosáhnou ve vztahu k celému tělu správné relativní délky. Dolní končetiny v růstu zaostávají, jsou dosud vzhledem k ostatním proporcím těla velmi krátké. Jak horní, tak dolní končetiny jsou velmi hubené.
Na rukách i nohách rostou nehty.
Pomalu se prodlužuje krk a napřimuje hlavička.
Na konci třetího měsíce jsou některé svaly natolik vyvinuté, že se dokáží stáhnout. Miminko pohybuje očima, vraští obočí, špulí rty a jeho pohyby jsou daleko plynulejší, než tomu bylo doposud. Pohyby těla jsou ale ještě natolik slabé, že je matka zatím nepociťuje. Na druhé straně plod již aktivně reaguje na mechanické podráždění.  Pohyby je možné pozorovat během vyšetření ultrazvukem.
Začíná pracovat nervový systém. Také polyká tekutinu, která ho obklopuje a zároveň do ní močí, čímž přispívá ke tvorbě plodové vody v amniové dutině. Nacvičuje dýchací pohyby, a připravuje se tak na život vně maminky. Začíná sekrece hormonů štítné žlázy.
V tomto období začíná na téměř celém povrchu těla miminka rašit jemné ochlupení, tzv. lanugo.  Má ochrannou funkci, zachytává maz, který tvoří kožní buňky. Před narozením lanugo vymizí.
Nadále pokračuje vývoj zevního genitálu, ale určení pohlaví je zatím obtížné.
Délka plodu je asi 8 – 9 cm a hmotnost se pohybuje kolem 25-30g.

Co se děje s nastávající maminkou?

Na přelomu prvního a druhého trimestru se začíná většina žen cítit o poznání lépe, a to nejen kvůli odeznívajícím ranním nevolnostem a vytrácejícímu se nechutenství.
Váš přírůstek na váze není ještě veliký, přibližně asi 2kg. Okolí vaše těhotenství ještě nevnímá, vy se však budete lépe cítit ve volnějším oblečení.
I přestože je vaše miminko nyní méně náchylné ke škodlivým vlivům, měla byste stále přijímat zvýšené množství ovoce, zeleniny, a pokud možno se udržovat v dobré fyzické a psychické kondici.
Můžete začít trpět zácpou, kterou způsobuje zvýšená hladina progesteronu. Ten způsobuje zpomalení pohybu střevních stěn. Střeva také utlačuje rostoucí děloha. Pro zmírnění těchto obtíží pijte více vody a dopřejte si více ovoce a zeleniny.
Zkuste si také zvyknout na spaní na boku (nejlépe levém), místo spaní na zádech či na břichu. S rostoucím bříškem využijete také pomoc polštářů.

 

 

Zdroje – www.babyonline.cz, www.babyweb.cz

14. týden těhotenství
Ohodnoť článek

Přečti si

1. měsíc těhotenství (1. – 4. týden)
views 1687
Protože se těhotenství začíná počítat od prvního dne poslední menstruace, první dva týdny se o těhotenství vlastně nejedná. Teprve se začíná vše připr...
21. týden těhotenství
views 1582
Vstupujete do 6. lunárního měsíce. Tímto týdnem jste také vstoupila do druhé poloviny vašeho těhotenství. Děloha nyní dosahuje mírně nad pupek a začín...
Pálení žáhy v těhotenství
views 814
Pálení žáhy je v těhotenství častým problémem. Je způsobeno návratem kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu. Proč vás pálí žáha? Důvody jsou hn...
38. týden těhotenství
views 1587
V 38. týdnu je většina orgánů vašeho děťátka plně funkčních a jsou připraveny kdykoliv se pustit do práce. Zkuste se posledních pár dní před porodem v...
Přijde ti článek zajímavý? Sdílej ho s přáteli.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg this

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*