10 výhod, které nám dává pravidelné cvičení

10 výhod, které nám dává cvičení
10 výhod, které nám dává cvičení

Výzkumy už delší dobu ukazují výhody, jaké získáváme z pravidelného cvičení – od kontroly váhy až po snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, diabetu typu 2, metabolického syndromu a dokonce i rakoviny. Pravidelné cvičení posílí vaše kosti i svaly, zvýší vaši flexibilitu a pomůže vám zůstat aktivní a mobilní i v pokročilém věku.

Cvičení má kromě těchto výhod i příznivý vliv na duševní zdraví a vaši náladu. Cvičení je stejně účinné při léčbě malé deprese jako terapie a léky na předpis.

1. Cvičení vám pomůže jasněji myslet a lépe se rozhodovat

Cvičení aktivuje část mozku zvanou ventrální prefrontální kortex, což je část důležitá pro rozhodování a emoční zpracování.

2. Cvičení pomáhá snížit negativní nálady

Kromě toho nám pomáhá činit správná rozhodnutí. Ventrální prefrontální kortex zpracovává negativní emoce jako strach a pomáhá nám rozhodnout, zda určité situace jsou rizikové nebo ne. Častá cvičení vám pomohou zpracovávat negativní emoce, takže se můžete soustředit na to pozitivní.

3. Cvičení pomáhá odolávat stresu

Lidé, kteří se věnují cvičení, dokáží lépe odolávat stresovým situacím ve svém prostředí. Časté cvičení mění část mozku, která je zodpovědná za regulaci nálady a upozorní vás na přítomnost napětí v daném prostředí.

4. Cvičení snižuje napětí a úzkost

Cvičení zvyšuje hladinu serotoninu, který pomáhá snižovat negativní emoce a zvyšuje ty pozitivní.

5. Cvičení zlepšuje paměť

Cvičení zvyšuje úroveň aktivity v části mozku zvané hipokampus, která hraje klíčovou roli ve vytváření nových vzpomínek a získávání starých.

6. Cvičení zvyšuje kognitivní výkon

Výzkum naznačuje, že i krátké intenzivní cvičení během vašeho pracovního dne může zvýšit váš výkon a produktivitu.

7. Cvičení pomáhá snížit bolest

Trpíte-li bolestí určité části těla, může vám cvičení pomoci redukovat bolest. Rozhýbání a protažení svalů v určité oblasti uvolní napětí a může vám přinést pocit úlevy.

8. Cvičení zvyšuje tělesnou spokojenost

Lidé, kteří se pravidelně věnují cvičení, vykazují zvýšenou spokojenost se svým tělem, než ti, kteří cvičí málo nebo vůbec.

9. Lidé, kteří se věnují cvičení mají lepší romantické vztahy

Cvičení vám dává spokojenost se sebou samým a lepší náladu. To vám pomáhá urovnávat veškeré problémy se svým partnerem a může se vám zlepšit váš sexuální život.

10. Cvičení znamená štěstí

Studie ukazují, že lidé kteří se věnují cvičení jsou šťastnější – vzhledem k předchozím bodům se není čemu divit.

10 výhod, které nám dává pravidelné cvičení
5 (100%) 1 vote

Přečti si

Jak probudit v dětech radost z pohybu
views 377
Začněte u sebe   Zamyslete se sami nad svým způsobem trávení volného času. Vysedáváte sami u televize, do obchodu za rohem jezdíte autem a ...
Outdoorové aktivity se kterými zhubnete a které vá...
views 373
Chcete zhubnout dvě, tři kila nebo víc, chcete se hodit do kondice a dokonale pročistit mysl? Tak to zapomeňte na vydýchaný prostor uvnitř a svá kila ...
Nordic walking – chůzí ke zdraví
views 373
Tato aktivita je dnes poměrně nová, jelikož ještě před několika lety ji nikdo nepraktikoval a ani nevěděl, jak na to. Přitom se jedná o aktivitu poměr...
Symptomy závislosti na cvičení
views 824
Pro většinu lidí je cvičení pravidelnou součástí života. Ale co když se cvičení promění v něco, co vám může více uškodit než mít příznivý vliv na váš ...
Líbil se ti článek? Sdílej ho s přáteli a podpoř tím náš web.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg this

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*