10 rad, jak se zbavit bolesti zad

Bolesti zad jsou pátým nejčastějším důvodem návštěvy lékaře, člověk by proto předpokládal, že se už dlouho ví, jak na ně. Staré metody jako ledové obklady a odpočinek na lůžku se ale ukázaly být neúčinné. Ve skutečnosti se zdá, že funguje úplný opak – teplo a pohyb. Ať si lidé vyberou to či ono, většina se jich po měsíci cítí lépe. Zhruba třetina je však stižena chronickou bolestí, která může trvat rok i déle. V následujícím textu se dočtete, co by mohlo pomáhat.

1. Teplá sprcha či vana

Teplo při bolesti zad pomáhá jako zázračný elixír. Teplo uvolní ztuhlé svalstvo a bolest pak zpravidla poleví. Pokud naše sprcha disponuje masážní hlavicí, nastal ideální okamžik ji použít. Zahřívací lázeň můžeme vylepšit obyčejnou jedlou solí, kterou vsypeme do vany a necháme rozpustit. Sůl pomůže odplavit z těla toxiny, které se v ztuhlých svalech nashromáždily. A ano, opravdu stačí obyčejná sůl, nemusíme utrácet za žádné speciální drahé balíčky.

2. Protáhnout prosím

Pokud se s bolestí už probudíme, ještě v posteli se snažme protáhnout všechny končetiny „do dálky“ a také „do kříže“ – tedy levá ruka + pravá noha a naopak. Můžeme vyzkoušet také přitáhnout si kolena k tělu a pak střídavě pokládat do boku. Všechny cviky samozřejmě děláme pomalu a snažíme se v krajní poloze chvíli vydržet.

3. Cvičím, cvičíš, cvičíme

Nejen protáhnutí po ránu, ale také pár cviků z léčebného tělocviku nám rozhodně neuškodí. Nejlépe je cvičit preventivně, ale pokud nás už záda bolí, cviky nám uleví a zkrátí dobu rekonvalescence.

4. Gymnastický míč

Není míč, jako míč. S tímto také můžete zažít spoustu legrace a vydovádět se třeba s dětmi, ale je neocenitelným pomocníkem při uvolnění zádových svalů. Nejrychlejší pomocí je natáhnout se přes něj na zádech, rukama se snažit dotknout se země a v této poloze vydržet. Nejlépe s pomocí někoho dalšího, abychom si neublížili a mohli jsme se opravdu uvolnit.

I obyčejné „hopsání“, opisování pánví osmičky, či kolébání do stran je také účinné a příjemné.

5. Baňky nejen na vánoční stromeček

Přikládání baněk na ztuhlé svaly má zázračné účinky. A dokonce si můžete zakoupit domácí sadu s instruktáží a tak vám již nic nebrání udělat si vánoční stromeček z partnera :). Tato metoda pochází ze starověké Číny a její účinky jsou léty ověřeny nejen při bolesti zad, ale také jako prevence mnoha onemocnění.

6. Lávové kameny

Jejich aplikace je velice příjemná, sama o sobě relaxační a účinky blahodárné. A jsou také k zakoupení pro domácí použití a jejich příprava k aplikaci je jednoduchá – stačí vložit do horké vody, nechat nahřát a poté opatrně přikládat.

7. Nahříváme…

Vzpomínáte na nahřívacího „Vaška“ ? Příjemný společník studených nohou, ovšem také bolavých zad. Nyní se navíc prodávají v příjemnějším designu a tvarech.

8. Polštář nejen na spaní

Pohankový polštář je vynikající prevence, hlavně při bolesti krční páteře. Ale přináší pomoc i při akutní bolesti. Stačí si jím podložit záda před spánkem a ráno se budeme cítit lépe. Někdy pomáhá podložení kolenou a uleví se i zádům.

Polštář z třešňových pecek – na poležení moc příjemný není, protože pecky tak trochu tlačí :). Ale po zahřátí na topení nebo v mikrovlnné troubě a následném přiložení na bolavé místo nám jeho pomoc přijde vhod.

9. Zahřívací náplasti

Jejich aplikace je jednoduchá, navíc je můžeme mít stále při sobě a aplikovat i během dne, při procházce, ve škole v práci. A teplo, které vydávají je příjemně uvolňující.

10. Příjemná masáž

Nejlépe je svěřit se do péče odborníka, který už jen při pohledu na naše záda pozná, kde nás bolí. Pokud nám to ovšem čas či finance nedovolí, požádejme partnera. Za použití krémů proti bolesti, či na prohřátí, nám jistě taková masáž uleví a zpříjemní večer, že třeba i na bolest zapomeneme…:)

 

Update informací, jak bojovat s bolestí zad

Bylinné léky

U dvou bylin – harpagofytu ležatého (čertova spáru) a vrby bílé – byl účinek poměrně spolehlivě prokázán. Při vyhodnocení deseti studií se zjistilo, že podávání harpagofytu (Obsahující dávku 50 až 100  miligramů aktivní látky harpagosidu) nebo kůry vrby bílé (120 až 240 miligramů) tišilo bolest zad lépe než pouze rofecoxib (Vioxx), lék na předpis, který byl později kvůli velkým rizikům stažen z trhu.

Masáže

Nemáme zde na mysli relaxační švédské masáže, ale spíše intenzivní masáž tkáně do hloubky, která uvolňuje zatvrdliny. Ve studiích bylo zjištěno, že ve spojení s cvičením a poučením o prevenci bolesti zad jsou v léčbě jejich chronické bolesti opravdu přínosné. Od intenzivní masáže ale neočekávejte moc příjemný prožitek. Z výsledku studií rovněž vyplývá, že akupresurní masáž je účinnější než relaxační.

Léčba teplými zábaly

Ano, přitopte si. Výsledky studií zkoumajících účinky tepla na bolesti zad potvrdily, že do jisté míry opravdu pomáhá. V porovnání s tabletami s placebem léčba teplem v rámci jedné studie výrazně ulevila od bolesti zad již po pěti dnech. Vyzkoušejte klasický nebo elektrický zahřívací polštářek, horký ručník či zahřívací láhev s horkou vodou a nezapomínejte, že vlhké teplo je účinnější než suché.

Kapsaicinové masti

Kapsaicin, látka, díky níž jsou chilli papričky pálivé, vám také může ulevit. V lidském těle totiž snižuje koncentraci látek přenášející signály bolesti. Úleva se dostavuje až po sedmi nebo více dnech mazání. Mast může zpočátku vyvolat pálení, které by ale mělo časem ustoupit.

Akupunktura

Pokud trpíte chronickými bolestmi zad, rozhodně tuto starodávnou čínskou léčebnou metodu vyzkoušejte. Vyhodnocením 39 klinických studií bylo zjištěno, že tlumí bolest a zlepšuje funkčnost výrazně účinněji než žádná či předstíraná léčba a zvyšuje účinky dalších postupů, jako je užívání ibuprofenu, cvičení či změna životního stylu. Zatím ale neexistuje dostatek důkazů o účinnosti při akutní (náhle vzniklé) bolesti.

Cvičení

Doporučovat cvičení někomu, koho bolí záda tak, že mu dělá problémy zvednout se z pohovky, bude možná vypadat jako přitažené za vlasy. Nicméně v případě chronických potíží může cvičení tlumit bolest a zlepšovat funkčnost přibližně stejně dobře jako běžně užívaná analgetika. Nejlepší jsou přitom cvičení, při nichž dochází k protahování, posilování nebo stabilizaci svalů obklopujících trup v úrovni pasu. Dobrou volbou jsou například pilates či aerobik, každopádně jakákoli forma cvičení účinkuje nejlépe, je-li sestavená na míru trenérem nebo fyzioterapeutem.

Napsat komentář